Wiśniowe oko (z ang. cherry eye) to nic innego, jak potoczne określenie wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki u psów. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, jednak w każdym przypadku wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Na wiśniowe oko chorują psy w każdym wieku, choć zdecydowanie bardziej narażone na pojawienie się w okolicach oka charakterystycznej, czerwonej fałdki są osobniki młode. Ponadto wypadanie trzeciej powieki częściej występuje u konkretnych ras.

 

Trzecia powieka, nazywana również migotką, jest ruchomym fałdem błony śluzowej o trójkątnym kształcie. Znajduje się ona w przynosowym kąciku oka, ułożona prostopadle do obu powiek. Zawiera ona tkankę chrzęstną oraz gruczoł odpowiadający za produkcję łez. U zdrowego psa jest praktycznie niewidoczna. Wyjątek stanowią czworonogi ras brachycefalicznych z charakterystyczną krótką kufą. Uwypukla ona oczy, co naturalnie doprowadza do nieznacznego uwidocznienia trzeciej powieki.

Fałda ta pełni kilka istotnych funkcji:

  • stanowi naturalną ochronę dla rogówki,
  • produkuje i rozprowadza część filmu łzowego – odpowiada więc za prawidłowe nawilżenie oka i oczyszczanie narządu,
  • wytwarza immunoglobuliny – przeciwciała, chroniące oko przed patogenami.

Czym objawia się wiśniowe oko u psa?

Wiśniowe oko to w gruncie rzeczy obrzęk i przekrwienie gruczołu trzeciej powieki, który powiększa się i wysuwa wyraźnie przed gałkę oczną. Łatwo to zauważyć, gdyż fałd ma charakterystyczny czerwony kolor. Stąd też nazwa tego schorzenia. To gruczoł łzowy, ważny dla produkcji łez!

Wiśniowemu oku towarzyszą często łzawienie i nadmierne mrużenie oka. Pies może również czuć dyskomfort w okolicach oczodołu, co będzie objawiać się np. drapaniem po pysku lub ocieraniem się głową o różne przedmioty. Zapaleniu trzeciej powieki towarzyszą dodatkowo wyciek ropny lub śluzowy z oka.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Wiśniowe oko – przyczyny

Patogeneza wiśniowego oka nie została jeszcze w pełni rozpoznana. Najprawdopodobniej dochodzi do nieprawidłowego wykształcenia więzadła przytrzymującego gruczoł u podstawy trzeciej powieki – po jego zerwaniu gruczoł pojawia się nad powiekami. Wiadomo, że schorzenie częściej dotyka psy młode (od 3. do 12. miesiąca życia). Szczególnie narażone na cherry eye są poszczególne są takie rasy, jak:

  • buldogi (angielskie i francuskie),
  • mopsy,
  • pekińczyki,
  • dogi niemieckie,
  • cocker-spaniele,
  • shih tzu,
  • boston teriery,
  • boksery,
  • bernardyny,
  • chihuahua,
  • cane corso,
  • mastify angielskie.

Jak leczy się wiśniowe oko?

Zanim wdroży się odpowiednie leczenie, konieczna jest prawidłowa diagnostyka schorzenia. Weterynarz musi obejrzeć powierzchnię wypadniętego gruczołu. Ta powinna być gładka i różowa. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz odchyla przedni brzeg trzeciej powieki i sprawdza, czy między nią a rogówką nie utknęły żadne ciała obce.

Jeśli gruczoł trzeciej powieki wypadł w sposób umiarkowany, weterynarz ręcznie umieszcza go we właściwym dla niego miejscu oraz wprowadza leczenie farmakologiczne (preparaty antybiotykowe i przeciwzapalne przeznaczone do zastosowania bezpośrednio w worku spojówkowym, zwykle w formie kropli). Terapia ma na celu usunąć stan zapalny i zmniejszyć obrzęk. Nie odtworzy jednak więzadła, więc gruczoł może wypaść ponowne.

Zdarza się więc, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Operacja ma na celu przywrócić gruczoł trzeciej powieki na odpowiednie dla niego miejsce w oku, zapewnić mu prawidłową ruchomość, a także zabezpieczyć tkanki i kanaliki odpowiedzialne za wyprowadzanie łez.

Gruczołu NIE NALEŻY USUWAĆ!!! Skutkiem takiego działania będzie najprawdopodobniej Zespół Suchego Oka, który rozwinie się w przyszłości. Choroba ta wymaga dożywotniego, regularnego leczenia farmakologicznego. Może też doprowadzić do utraty widzenia, bądź utraty oka!

Wiśniowe oko – co dalej?

W przypadku leczenia farmakologicznego efekty w postaci zmniejszonego obrzęku powinny być widoczne maksymalnie po kilku dniach. Więcej cierpliwości wymaga rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym. Przez około trzy tygodnie, licząc od przeprowadzonej operacji, trzecia powieka będzie mocno opuchnięta, przekrwiona i nieco wystająca z kącika oka. Koniecznie należy uniemożliwić psu drapanie się po pysku. W tym celu należy założyć zwierzęciu specjalny kołnierz. Zdarza się, że w trakcie rozpuszczania nici chirurgicznych, powieka wypada na nowo. Wówczas konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – https://eyevet.pl/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here