Nie wszyscy wiedzą, że ślimaki są smakoszami, żywiącymi się w dużej mierze tym, czym człowiek. Czy można powiedzieć, że ta dieta im sprzyja? Z pewnością są zdumiewająco długowieczne. Jeśli zastanawiałeś się ile żyje ślimak to już spieszymy z odpowiedzią. Ślimaki mogą żyć całe pięć lat – co jak na tak małe zwierzęta jest ciekawe.

Język w kolcach, czyli jak jedzą ślimaki

Ślimaki mają język pełen drobnych ząbków, działających jak tarka. Żerując na blaszce liściowej, ścierają z niej pokarm, a następnie wgryzają się w blaszkę liściową. W ten sposób powstają dziury. Ślimak kontynuuje ucztę, pozbawiając liść blaszki. W konsekwencji z liścia zostaje jedynie unerwienie. Zostaje ono również zjedzone. Działalność ślimaków można porównać również do nożyc, ścinających części roślin, które wyrosły ponad ziemię. Czym jeszcze żywią się ślimaki?… Prawie wszystkim, co oferuje ogród. Jedzą w sposób, który jest ciekawy dla badacza. Zauważywszy bulwy, zaczynają je ogryzać i wchodzić do wnętrza warzywa, drążąc tunel.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Ślimaki mórz i akwariów. Co jedzą ślimaki wodne?…

Ślimaki wodne pływają i mają często skrzela. Przebywając w środowisku wodnym, żywią się tym, co ma ono do zaoferowania, czyli różnego rodzaju glonami, rozkładającymi się szczątkami organicznymi, jamochłonami. Co ciekawe, niektóre gatunki gustują w innych ślimakach, na które nacierają jawnie lub skrycie i które zjadają, jeśli polowanie zostanie uwieńczone sukcesem.

Co zachęca ślimaka ogrodowego do jedzenia?…

Ślimaki najlepiej czują się, kiedy jest wilgotno i ciepło. Pogoda tego rodzaju sprzyja wzmożonemu żerowaniu. Właściciele ogrodów narzekają na to, że w czasie deszczowej pogody ci niechciani goście stołują się u nich tak intensywnie, że znikają całe rabaty.  Ponieważ ślimaki lubią również nadgniłe odpady, zbierają się w okolicach kompostownika. Ogólnie rzecz biorąc, preferują nieplewiony ogród pełen chwastów i wysokiej trawy. Im więcej możliwości wyszukania zacienionej kryjówki, tym lepiej.

Co lubią jeść ślimaki? Znikające kwiaty i rośliny ozdobne

O tym, że ślimaki, pojawiające się w ogrodzie, są zdolne zjeść niemal wszystko, wie niemal każdy ogrodnik. Ślimaki, żerujące na terytorium ogrodów, zjadają nie tylko rośliny użytkowe, ale również ozdobne. Jeśli w ogrodzie zagoszczą te zwierzęta, szybko zauważymy spustoszenie, jakie zapanowało wśród nasadzonych przez nas aksamitek i dalii. Ślimaki ogrodowe nie oszczędzą również nasturcji, astrów chińskich i funkii. Tak jak ludzie mogą być koneserami pięknych kwiatów, tak one lubują się w ich smaku. Nie pogardzą również cynią, lilią białą, arcydzięglem i nagietkiem. To rośliny ozdobne, które ślimaki obgryzają najczęściej. Właściciele ogrodów, w których żerują te zwierzęta, narzekają szczególnie na znikające liście funkii, które stanowią ich ulubiony przysmak.

Ślimaki ogrodowe i konsumpcja roślin użytkowych

By odpowiedzieć na pytanie o to, co jedzą ślimaki ogrodowe, musimy przyjrzeć się zagonom pełnym warzyw. Ślimaki ogrodowe gustują bowiem w roślinach, które stanowią pożywienie człowieka. Jedzą buraki, kapustę i sałatę. Lubią również owoce, takie jak truskawki, maliny i poziomki. Przysmaki te najczęściej znikają z ogrodu, kiedy jest ciepło i wilgotno. Tak jak ludzie, ślimaki lubią ziemniaki. Wybierają bulwy surowe a także części roślin, wyrastające ponad ziemię. Lubią również inne popularne warzywa, takie jak kalarepa, rzodkiew zwyczajna i kalafior. Czasem zjedzą również czosnek i cebulę. Dodatkiem do diety, preferowanej przez ślimaki, stanowią zioła. Jeśli chodzi o menu główne, trzeba nadmienić, że ślimaki lubią również owoce, rosnące na drzewach. Gustują szczególnie w owocach, które są soczyste i miękkie. Takie jest im najłatwiej rozdrobnić zaopatrzonym w tarkę z kolców język. Ślimaki jedzą nie tylko owoce, warzywa, liście i kwiaty. Mało kto wie, ale ślimaki spędzają sen z powiek rolnikom. Za sprawą pełzających gości z plantacji znika zwłaszcza rzepak i pszenica, jęczmień i gryka.

Nieoczywiste przysmaki ślimaków ogrodowych

Czym żywią się ślimaki?… Mało kto wie, ale ślimaki w sposób szczególny przyciąga nic innego, jak… piwo i grejfruty. Te zaskakujące preferencje kulinarne są wykorzystywane przez tych właścicieli ogrodów, którzy chcą ślimaki złapać. Wymienione produkty służą za przynętę w specjalnie konstruowanych pułapkach. Łapany za pomocą tych pułapek ślimak topi się w piwie lub wchodzi do łódki, zrobionej z wydrążonego grejpfruta, skąd można go potem zabrać.

Ślimaki ogrodowe i ich fobie

Wiemy już, co jedzą ślimaki bez skorupy. Dowiemy się teraz, czego nie jedzą. Ślimak, tak jak człowiek, nie zje wszystkiego. Niektóre pokarmy działają na niego wprost odstraszająco. Ziół takich jak majeranek, tymianek i szałwia nie tknie. Sadząc je w ogrodzie, można go przepłoszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here