Lekarz weterynarii to specjalista zajmujący się zdrowiem zwierząt. Jeśli w Twoim domu dopiero zamieszkał skrzydlaty lub czworonożny towarzysz albo chcesz poszukać nowego specjalisty dla swojego przyjaciela, upewnij się, jak znaleźć najlepszego weterynarza w pobliżu. Na co zwrócić uwagę?

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Najlepszy weterynarz – jak go znaleźć?

Przede wszystkim na początku warto, abyś wyszła lub wyszedł z założenia, że nie zawsze lecznica dla zwierząt zlokalizowana najbliżej Twojego domu będzie tą, która zapewni optymalne leczenie dla Twojego zwierzaka. Najlepiej poszukać kilku lecznic w tej samej lub sąsiedniej miejscowości, a wybór najlepszego weterynarza uzależnić od kilku ważnych czynników. Wśród nich warto wymienić:

  1. Możliwość bezpiecznego i szybkiego przewiezienia pupila do weterynarza. To szczególnie ważne, jeśli podróże bardzo stresują zwierzę albo musisz często jeździć z nim do weterynarza na wizyty kontrolne. Łatwość znalezienia miejsca parkingowego albo bliskość przystanku komunikacji publicznej również ma ogromne znaczenie.
  2. Przestronna poczekalnia i możliwość umówienia wizyty na konkretne godziny. Nie wszystkie zwierzęta darzą przedstawicieli tego samego gatunku sympatią albo wyraźnie nudzą się w oczekiwaniu na wejście do gabinetu, dlatego duża poczekalnia, w której pacjentów dzieli większa przestrzeń, i możliwość pojawienia się w klinice weterynaryjnej na określoną godzinę mogą być bardzo istotne. Zwrócić na ten czynnik szczególnie dużą uwagę, jeśli opiekujesz się zwierzęciem adoptowanym, które ze względu na swoją historię jest strachliwe albo wręcz przeciwnie – bywa agresywne wobec innych psów czy kotów. W najlepszych klinikach weterynaryjnych jest także możliwość umówienia wizyty u konkretnego lekarza.
  3.  Wykształcenie i certyfikaty pracowników placówki. Najlepszy weterynarz to taki, który otwarcie mówi o swoich kompetencjach. Informacje na stronie internetowej kliniki na temat ukończonych studiów z zakresu medycyny weterynaryjnej przez lekarzy weterynarii, a także dyplomy zawodowe techników weterynarii poświadczają kompetencje zespołu. Warto zwracać również uwagę na dodatkowe certyfikaty i studia podyplomowe, np. dotyczące obsługi nowoczesnego sprzętu diagnostycznego czy psychologii zwierząt.
  4.  Specjalizacja lekarzy weterynarii. Zazwyczaj najlepszy weterynarz w pobliżu to również ten, który specjalizuje się w chorobach zwierząt takich jak Twoje. Jeśli szukasz specjalisty, który wyleczy królika, najlepiej rozejrzyj się za weterynarzem, który ma doświadczenie i wykształcenie związane z leczeniem zajęczaków. Podobnie jak każdy inny lekarz weterynarii taki specjalista może pomagać też psom czy kotom.
  5.  Oferowane usługi. Im dłuższa lista usług, tym lepiej. Możliwość np. przeprowadzenia w jednej lecznicy wszystkim badań profilaktycznych lub diagnostycznych albo drobnych zabiegów oznacza mniejszy stres zwierzęcia związany ze zmianą lekarza i technika weterynarii oraz przebywaniem w innej przestrzeni. Dla właściciela wiele usług oferowanych w jednym miejscu to z kolei oszczędność czasu i wygoda związana z tym, że wyniki wszystkich badań gromadzone są w jednym miejscu.

Na koniec warto zadać sobie pytanie o to, jak porównać kliniki weterynaryjne w pobliżu, aby wybrać najlepszego weterynarza dla swojego pupila. Zastanów się, który z powyższych czynników będzie dla Twojego zwierzaka i dla Ciebie najważniejszy. Poszukaj również opinii na temat lecznicy weterynaryjnej w kilku źródłach. Możesz popytać wśród przyjaciół, rodziny i znajomych z pracy albo zapytać w mediach społecznościowych w grupach na temat konkretnego gatunku zwierząt. Cennym źródłem informacji na temat tego, jaki weterynarz w pobliżu jest najlepszy, okazują się jeszcze strony internetowe poświęcone zwierzętom albo służące do dzielenia się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here