Jeże to zwierzątka, które od półtora miliona lat zamieszkują naszą planetę. Są powszechnie znane, lubiane oraz szanowane. Problem w tym, czy wiemy o nich wystarczająco dużo rzeczy, a może tylko nam się wydaje, że wiemy. Czy jeże jedzą jabłka? Czy są nośnikami różnych chorób, niebezpiecznych dla ludzi? Czy potrafią pływać? Czy jeże piją mleko? Niektóre z tych zdań są prawdziwe, inne są fałszywe. Bez wątpienia na temat tych uroczych zwierzątek narosło mnóstwo mitów, w które wierzy duża rzesza ludzi. Najwyższy czas oddzielić prawdę od kłamstwa i poznać na ich temat trochę faktów.

Jeż z jabłkiem na grzbiecie – prawda czy mit

Chyba każdy z nas kojarzy obrazek jeża z jabłkiem na kolcach. Ta popularna teoria, sugerująca, że jeże jedzą jabłka ma już około 2000 lat i jest zdecydowaną nieprawdą. Powstała w starożytności, a jej protoplastą był historyk rzymski Pliniusz Stary, który napisał encyklopedią ”Historia Naturalna”. Tam zawarł opis zwyczajów żywieniowych jeża, a nawet narysował stworzonko z jabłkiem na grzbiecie. Ów obraz towarzyszy nam do dziś. Co w takim razie zjada jeż? Przede wszystkim żywi się ślimakami, które są jego ulubionym pokarmem, ale również różnymi owadami, płazami, gadami, a nawet nie pogardzi dżdżownicami, które stanowią łatwy cel. Zdarza mu się nawet zjeść grzyba, aby wzbogacić swoją dietę, ale robi to dosyć rzadko. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że jeże lubią kocią karmę.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Czym karmić jeża, gdy trafi pod naszą opiekę ?

Podczas opiekowania się jeżem, który jest niezdolny do samodzielnego przetrwania, należy znaleźć dla niego odpowiednie alternatywy do zjedzenia, które będą łatwo dostępne dla człowieka. Istnieje możliwość zakupu karmy dla jeża, ale dobrym wyborem może być także niespodziewanie kocia karma. Karmić zwierzątko możemy również różnymi robakami, które są dostępne w sklepie zoologicznym.

Jeże są nośnikami śmiertelnych chorób

Kolejny mit i kolejna fałszywa informacja. Jeż czasami mocno się ślini, ale wbrew pozorom nie roznosi wścieklizny. Te stworzonka nie roznoszą żadnych śmiertelnych chorób, z wyjątkiem pcheł i kleszczy. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy trafi do nas jeż, który zmaga się z podanymi pasożytami, trzeba mu pomóc poprzez wykąpanie go w ciepłej wodzie z mydłem i usunięcie kleszczy przy pomocy np. pęsety. Są one dla nich dużym problemem, który utrudnia im życie i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Jeże potrafią pływać, a znalezione okazy powinno się karmić mlekiem

Prawdą jest, że chociaż jeże nie przepadają za pływaniem, to są dobrymi pływakami. Mitem z kolei, że można je karmić krowim mlekiem. Takie działanie sprawia, że jeż dostaje biegunki, która może skończyć się dla niego śmiercią.

Jeż to urocze i pożyteczne zwierzątko, na którego temat przeciętny człowiek nie zna zbyt wielu faktów. Wiedza wielu kończy się na obrazku jeża z jabłkiem na grzbiecie, a i to jest jego fałszywy obraz. Tymczasem jeż to drapieżnik, który żywi się robakami, płazami itd., potrafi dobrze pływać i wspinać się, a poza tym nie przenosi żadnych śmiertelnych dla człowieka chorób. Mam nadzieję, że ten tekst, chociaż trochę rozwiał wątpliwości na ich temat.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here