Nadwaga i otyłość to problem wielu psów, który wzrasta szczególnie w okresie zimowym. O otyłości mówimy, gdy prawidłowa masa ciała psa jest przekroczona o 15-20%. Ze względu na to, że otyłe zwierzęta, podobnie jak ludzie, żyją krócej, konieczna jest redukcja masy ciała, gdy tylko zauważymy, że czworonogowi przybyło kilka nadprogramowych kilogramów. Kontrolując masę ciała psa, dbamy nie tylko o jego kondycję, ale zdrowie i życie. Należy jednak zabrać się do tego w odpowiedni sposób, by odchudzanie psa było skuteczne i bezpieczne. Jak więc to zrobić?

Dlaczego psy w okresie zimowym tyją?

Do nadwagi u psów najczęściej prowadzi zmniejszenie masy mięśniowej przy jednoczesnym zwiększeniu tkanki tłuszczowej. Dlaczego najczęściej dzieje się to zimą? To czas, gdy warunki atmosferyczne znacząco obniżają aktywność fizyczną psów.

Podczas gdy wiosną i latem opiekunowie regularnie organizują swoim pupilom aktywności na świeżym powietrzu, zimą często ogranicza się ona do spacerów w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Jednocześnie z powodu niskich temperatur zwierzę potrzebuje większej ilości energii cieplnej pobieranej z pożywienia, a więc może wykazywać się większym apetytem. Nie ma jednak gdzie spalić nadmiaru kalorii, gdyż w zimowe miesiące jego aktywność jest zmniejszona.

Aura powoduje często, że pies więcej śpi, a mniej chce się bawić. Do tego należy dołączyć także predyspozycje rasowe. Na przykład u psów ras takich jak boksery, bulteriery, jamniki czy spaniele obserwuje się większą skłonność do otłuszczania. Wszystko to niesie za sobą ryzyko przybrania na wadzę zimą.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Co zrobić, aby pomóc psu schudnąć?

By skutecznie i bezpiecznie pomóc psu pozbyć się zbędnych kilogramów, należy stopniowo wprowadzać zmiany w jego rozkładzie dnia oraz sposobie odżywiania.

Zadbaj o więcej ruchu

Jednym ze sposobów na zwiększenie wydatku energetycznego psa jest wprowadzenie dodatkowego ruchu w ciągu dnia. Jeżeli zwierzę jest w pełni sprawne, mamy możliwość zapewnienia mu aktywności fizycznej na różne sposoby.

Aby zmotywować zwierzę do wzmożonego wysiłku, warto zaplanować aktywności, w których sami, jako opiekunowie, weźmiemy udział. To wzmocni też relację z czworonogiem i będzie dla niego zachętą.

W przypadku zwierząt o ograniczonych możliwościach, na przykład z powodu wieku, można wprowadzić dłuższe, wolne spacery, łapanie piłki, pływanie lub chodzenie po bieżni w basenie czy też socjalizację w parku dla psów. Jeżeli pies szybko się męczy, lepiej zaplanować trzy krótsze spacery niż jeden długi.

Starannie dozuj karmę i bilansuj dietę

Podstawę odchudzania psa po zimie stanowi oczywiście ograniczenie spożywanych kalorii. Skutecznym rozwiązaniem może być po prostu podawanie psu mniejszych porcji pożywienia, które dotąd jadł.

Zobacz karmy dietetyczne i odchudzające dla psów: https://vetexpert.eu/sklep/pies/karma-weterynaryjna-dla-psa/karma-odchudzajaca-dla-psa/

Powinien wtedy otrzymywać 50% zapotrzebowania bytowego obliczonego dla prawidłowej masy ciała. Ale możemy też zdecydować się na przejście na specjalną karmę dietetyczną.

vet-expert-obesity-dog-mokra-karma-weterynaryjna-dla-psow-pakiet-6-puszek.jpg

Karma dietetyczna dla psów, redukująca masę ciała

Karmy dietetyczne mają w swoim składzie zmniejszoną ilość tłuszczu i energii, a dużo włókna pokarmowego. Włókno ma zdolności do pochłaniania wody, dzięki czemu zwiększa objętość treści pokarmowej w żołądku. To z kolei pobudza uczucie sytości, pomaga stabilizować poziom glukozy we krwi oraz stymuluje perystaltykę jelit.

Zawierają także wystarczającą ilość wysokowartościowego białka i są wzbogacone w związki mineralne, elementy śladowe i witaminy. Na przykład dodatek L-karnityny wspomaga redukcję masy ciała.

Dozując karmę zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu możemy mieć pewność, że nasz pupil otrzyma dokładnie tyle pokarmu, ile powinien, aby nie był głodny, a jednocześnie tracił na wadze.

Dowiedz się, czy Twój pies nie ma zaburzeń trawienia

Zaburzenia trawienia mogą się przejawiać jako nieprawidłowe fermentowanie, rozszerzenie żołądka, wzdęcia oraz wymioty.

Przyczynami rozwoju zaburzeń trawienia są: przekarmienie, nagła zmiana karmy, dłuższa głodówka, po której następuje nadmierne karmienie, za wysoka zawartość cukru mlekowego w karmie (prawidłowa dawka na 1 kg masy ciała/dzień nie może przekraczać 1,2 g) oraz karma zawierająca ciężkostrawne węglowodany i białka.

vet-expert-hepatiale-forte-small-breed-cats-preparat-wspomagajacy-funkcje-watroby-dla-psow-malych-ras-i-kotow.jpg

Preparat dla psów i kotów wspomagający funkcje wątroby

Z tego względu, zanim wprowadzimy dietę odchudzającą, należy wykonać badania, by wykluczyć ewentualne zaburzenia układu pokarmowego. A jeżeli takie wystąpią, dietę należy opracować indywidualnie, w oparciu o zapotrzebowanie psa na poszczególne składniki odżywcze.

Zobacz suplementy diety dla psów: https://vetexpert.eu/sklep/pies/witaminy-i-suplementy-dla-psa/

Polecamy karmy dietetyczne od VET EXPERT, które różnią się składem od tradycyjnych karm bytowych i są wzbogacone suplementami.

Zadbaj o stawy otyłego psa stosując odpowiednie suplementy

Otyłość u psa niesie za sobą ryzyko wielu poważnych chorób, a jedną z nich jest zwyrodnienie stawów wynikające z przeciążenia. Jeżeli w planie odchudzania psa przewidujemy wzmożoną aktywność fizyczną, koniecznie trzeba wprowadzić suplementy wzmacniające stawy.

vet-expert-arthrovet-preparat-na-stawy-dla-psow-i-kotow.jpg

Preparat dla psów i kotów wspomagający prawidłowe funkcjonowanie chrząstek i stawów

Na przykład preparat VET EXPERT ARTHRO VET zawiera składniki o działaniu potwierdzonym naukowo, wpływającym na funkcje stawów i chrząstek. Glukozamina i chondroityna stanowią podstawowe składniki budulcowe chrząstek, wspomagają ich odbudowę oraz elastyczność.

Kwas hialuronowy odgrywa ważną rolę w przenikaniu substancji odżywczych do tkanek stawu. Witamina C i mangan wspomagają produkcję kolagenu, będącego podstawowym elementem struktur stawów i ścięgien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here