Pomimo tego, że jeże są ogólnie znanymi zwierzętami, można je zaliczyć do tajemniczych przedstawicieli naszej fauny. Jest tak dlatego, że są to ssaki o nocnym trybie życia. Ze względu na swoje menu zalicza się je do niezwykle pożytecznych zwierząt, które potrafią uchronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami.

Jeż – pożyteczny w ogrodzie

Żerowanie jeży trwa przez całą noc i kończy się o świcie. Buszują one w zaroślach w poszukiwaniu pokarmu. Co ciekawe potrafią też wspinać się po drzewach, by zdobyć pożywienie. Co jedzą jeże? Maluchy, które samica rodzi w okresie wakacyjnym, żywią się matczynym mlekiem. W okresie późniejszym młode osobniki spożywają delikatny pokarm zwierzęcy. Dopiero po dłuższym czasie przejdą na typowy pokarm złożony z surowego mięsa, orzechów i nasion. Szukając odpowiedzi na pytanie czym żywią się jeże wiele osób jest zaskoczonych, że są to zwierzęta wszystkożerne. Ich głównym składnikiem pokarmowym są różnorakie owady oraz ślimaki. Często są to szkodniki roślin uprawnych, dlatego też jeże są bardzo cenione przez działkowiczów, którzy uprawiają sałatę i inne rośliny warzywne.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Kiedy dokarmiać jeże?

Czym jeszcze żywią się jeże? Opierają one swoją dietę również na owocach, warzywach, grzybach, płazach, a nawet ptasich jajach. Co ciekawe jeże mogą też spożywać ropuchy, ponieważ nie działa na nie jad wytwarzany przez te płazy. Zdarza się też, że jeże jedzą padlinę. Pomimo tego, że te kolczaste ssaki potrafią znaleźć sobie różnorodny pokarm, to czasami mogą potrzebować pomocy ze strony człowieka. Będzie tak w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie suszy, kiedy pojawia się problem z samodzielnym znalezieniem pożywienia. W przypadku spotkania małego jeża należy udzielić pomocy tylko wtedy, gdy jest narażony na niebezpieczeństwo lub jest sam i nie potrafi sobie poradzić ze zdobyciem pożywienia. Czasami może się zdarzyć, że maleńki jeżyk zostanie porzucony. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem będzie przetransportowanie go do miejsca opieki nad zwierzętami. Może się bowiem okazać, że maluch musi być jeszcze karmiony specjalnym produktem mlekozastępczym.

Jak zadbać o jeże w ogrodzie?

Jeż na działce potrafi sobie sam znaleźć pożywienie. Jednak, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki, warto go trochę podkarmić. Szczególnej opieki wymagają młode jeże, które urodziły się pod koniec sezonu. Mogą mieć wówczas problemy ze znalezieniem pokarmu. Jeśli będą posiadały zbyt małą masę przed zaśnięciem, to nie przetrwają zimy. W takiej sytuacji warto regularnie wykładać im pewne ilości urozmaiconego pokarmu, by zapewnić im przybranie na wadze. Jeśli chcemy utrzymać dorosłe osobniki na terenie działki, warto wykładać w upatrzonych miejscach to, czym żywią się jeże. Jednak nie należy z tym przesadzać. Dostarczany pokarm ma służyć jedynie jako przekąska. Jeż sam powinien wyszukać sobie urozmaicony pokarm na terenie naszego ogrodu. Przy omawianiu tego tematu warto też wiedzieć, gdzie śpią jeże. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ często ukrywają się one na działce w zebranych liściach. Przed ich spaleniem zawsze trzeba sprawdzić, czy nie ma tam śpiącego zwierzęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here