Opiekunowie psów doskonale wiedzą, że pojawienie się łupieżu u podopiecznego, to zawsze sygnał alarmowy i nie można go lekceważyć. To przykra dolegliwość, z którą zmaga się mnóstwo psów. To charakterystyczne białe płatki pojawiające się na sierści. Powodują uporczywe swędzenie i pieczenie skóry oraz sprawiają, że pies nie potrafi przestać się drapać. Na szczęście, łupież u psa można z powodzeniem leczyć.

Przyczyny łupieżu u psa

Łupież u psa to złożony problem. Warto wiedzieć, że łupież dzieli się na dwa rodzaje: pierwotny i wtórny. Każdy z nich powstaje w innych okolicznościach i z różnych przyczyn.

Łupież pierwotny jest ściśle związany z genetyką. Rzadko występuje i jest dziedziczny. Uważa się, że niektóre rasy mają predyspozycje do łupieżu pierwotnego. Wśród nich znajdują się dobermany, labradory, bassety czy cocker spalenie. To, że niektóre rasy są szczególnie narażone na występowanie łupieżu pierwotnego wcale nie oznacza, że ta przypadłość nie może dotknąć przedstawicieli innych ras. To kwestia indywidualna i, jak już wiadomo, bezpośrednio związana z genetyką i dziedziczeniem.

Drugi rodzaj łupieżu określany jest jako wtórny. I to właśnie z nim najczęściej zmagają się psy oraz ich opiekunowie. Wtórny łupież u psa powodowany jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze, biały nalot na sierści psa może być wynikiem złej diety. Niewłaściwe żywienie sprawia, że pies cierpi na niedobory mikro oraz makro elementów, witamin czy aminokwasów. Te braki stanowią bezpośredni powód występowania łupieżu u psa. Co więcej, przyczyną łupieżu mogą być alergie pokarmowe lub środowiskowe. Warto obserwować co szkodzi psu i stopniowo, pod okiem weterynarza, eliminować alergeny.

Przyczyną wystąpienia łupieżu u psa mogą być też pasożyty. Najczęściej winne są roztocza, ale zdarza się, że łupież pojawia się u psów zaatakowanych przez wszy, pchły, nużeńce albo świerzbowce. Jeśli właściciel podejrzewa obecność pasożytów u swojego pupila, powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, którzy pobierze zeskrobinę z naskórka oraz zbada ją pod mikroskopem. W ten sposób lekarz będzie w stanie odpowiednio dobrać leczenie.

Zdarza się, że łupież powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych, na przykład, niedoczynności tarczycy. Zachwiany poziom hormonów może powodować przerzedzanie i wysuszanie skóry, a to bezpośrednio doprowadzi do pojawienia się łupieżu. Warto wiedzieć, że białe płatki na sierści pojawiają się także z powodu stresu. Przewlekły stres sieje spustoszenie w organizmie zwierzęcia i prowadzi do istotnych wahań hormonalnych.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Leczenie łupieżu u psa

Pielęgnacja sierści psa to podstawa. Każdy odpowiedzialny opiekun jest tego świadomy. Regularne kąpiele i czesanie stanowią doskonałą profilaktykę przeciwłupieżową. A jeśli łupież u psa stanie się faktem, można go zwalczyć na kilka sposobów. W większości przypadków doskonale sprawdzają się szampony i odżywki. Najważniejsze jest to, aby skład kosmetyków był naturalny. Szampony na łupież u psa najczęściej zawierają w sobie aloes, oleje, miód oraz lawendę. To składniki, które łagodzą objawy i świąd skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku łupieżu u szczeniaka. Ich naskórek jest o wiele delikatniejszy niż u dorosłych psów i należy o niego zadbać we właściwy sposób.

W leczeniu łupieżu u psa sprawdzą się suplementy i odpowiednio zbilansowana dieta. Wysokiej jakości karma dostarczy pupilowi wszystkich niezbędnych do życia składników. Rodzaj oraz dawkę suplementów warto skonsultować z lekarzem. On doskonale zna swojego pacjenta i dobierze specyfik zgodny z jego potrzebami.

A co z domowymi sposobami na łupież u psa? Najważniejsze, to zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgoć w pomieszczeniu, w którym pies spędza najwięcej czasu. Suche powietrze przyczynia się do nasilania łupieżu. Opiekun może zainwestować w profesjonalne urządzenie lub ustawić w pokoju kilka misek z wodą. To sprawi, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone i korzystnie wpłynie na stan skóry i sierści.

Jak widać łupież to dość powszechna dolegliwość występująca u psów. Powoduje go wiele czynników i zawsze warto poznać jego przyczynę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zbada psa, zleci potrzebne badania oraz przeprowadzi wywiad z opiekunem. Dzięki temu dopasuje leczenie do potrzeb zwierzęcia, a to z kolei przyniesie psu ulgę. Łupieżu nie można ignorować, gdyż nieleczony, może poważnie zagrozić podopiecznemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here