Gołębie to zwierzęta podatne na choroby. Lista zagrożeń, która czyha na te ptaki jest długa. Zdrowie tych zwierząt pogorszyć mogą np. pchły czy kleszcze, by wymienić tylko dwa rodzaje szkodliwych dla gołębi organizmów. W związku z takim stanem rzeczy częste konsultacje z weterynarzem w przypadku hodowli tych zwierząt są nieuniknione. Konsultacje te nie muszą być jednak kosztowne, jeżeli hodowca zadba o odpowiednią profilaktykę. Do profilaktyki zdrowotnej gołębi należy właśnie odrobaczanie gołębi. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Odrobaczanie gołębi – kiedy odrobaczać?

Teoretycznie wszystkie gołębie powinny być odrobaczane co najmniej dwa razy do roku. Tyczy się to wszystkich hodowanych zwierząt, ponieważ leczenie gołębi wybiórczo czyniłoby procedurę nieskuteczną – nieleczone osobniki stanowiłyby potencjalne źródło ponownego zarażenia. W praktyce, poza przestrzeganiem tego zalecenia, co do częstotliwości odrobaczania, warto także po prostu obserwować zwierzęta. Niepokój powinny wzbudzić osłabienie kondycji zwierząt, pogorszenie nastroju, ospałość, a także niecodzienne zachowania dotyczące codziennego rytmu jedzenia i picia – np. niechęć do picia wody, czy jedzenia. Pasożyty gołębi  wywołują u zwierząt wszystkie te objawy. Należy obserwować zwierzęta niezwykle czujnie, by dostrzec takie zmiany jak najszybciej, bo im bardziej te niepożądane objawy zyskują na sile, tym możliwie bardziej zarobaczony jest organizm zwierzęcia. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem i podjąć się leczenia, które nie jest już wówczas opcjonalne, a konieczne. 

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Odrobaczanie gołębi – jakie preparaty wybrać?

Preparat na odrobaczenie to najpowszechniejszy sposób na zaradzenie zarobaczeniu organizmu zwierzęcia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, tak zapobiegających pojawianiu się pasożytów gołębi, jak i niszczących te organizmy, kiedy już się zalęgną. Te pierwsze mają często skład na bazie ziół i innych składników pochodzenia naturalnego – np. czosnku albo mięty, działając – poza odrobaczaniem gołębi – wzmacniająco na organizmy gołębi, drugie mają skład bardziej chemiczny, bo też wymaga się od tych preparatów mocniejszego działania. Preparaty na odrobaczanie najczęściej podaje się zwierzętom bezpośrednio do dziobu. Przed podaniem preparatu leczone zwierzęta warto nieco przegłodzić, by mieć pewność, że nie będą wybrzydzać i z chęcią zjedzą podany leczniczy posiłek. 

Odrobaczanie gołębi – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Odrobaczając gołębie warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że zarobaczone zwierzęta, dodatkowo poddane wyczerpującej oraz stresującej kuracji i wycieńczone objawami pasożytów gołębi, potrzebują suplementacji. Należy podawać zwierzętom elektrolity i sole mineralne. Trzema mieć także zawsze na uwadze to, do czego może prowadzić zaniedbanie opisanych powyżej objawów zarobaczenie stada. Niewytępienie pasożytów gołębi może doprowadzić do zatrzymania wzrostu poszczególnych osobników lub do ich skrajnego wychudzenia, co, po pierwsze, przyczynia się do cierpienia zwierzęcia, a, po drugie, upośledza pracę danego gołębia, negatywnie wpływając np. na zdolność do lotu.

Odrobaczanie gołębi nie jest procesem trudnym. Taki proces można streścić w trzech krokach – spostrzeżenie objawów, dobranie preparatu i aplikacja, zastosowanie ewentualnych suplementów. To tylko trzy etapy, które mogą bardzo tym zwierzętom pomoc, nie warto więc wahać się i podejmować te kroki najlepiej tylko profilaktycznie, a nigdy z konieczności.