Psy kieszonkowe cieszą się bardzo dużą popualrnością wśród miłośników zwierząt domowych. Niewielki rozmiar piesków ułatwia zajmowanie się nimi. Poza tym są wesołe i energiczne. Przyjrzyjmy się najpolularniejszym rasom mini piesków.

Chihuahua

Najmniejszy pies świata pochodzi z Meksyku. Ma krępą budowę ciała i głowę o kształcie przypominającym jabłko. Może być krótkowłosy lub długowłosy. U długowłosego chihuahuy na uszach tworzą się pióra, a na ogonie pióropusz z włosów. Ogon pieska jest wysoko noszony i zwijający się w kierunku grzbietu. Dorosłe osobniki osiągają do 25 cm i ważą do 3 kg. Psy tej rasy bardzo przywiązują się do właściciela. Za wadę chihuahuy można uznać to, że jest głośny, szczekliwy i zadziorny. Poza tym pieski tej rasy potrzebują dużo uwagi.

Chihuahua

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Yorkshire terrier

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje się małą główką i stojącymi uszami w kształcie litery Y. Osiąga do 24 cm i waży do 4 kg. Yorkshire terrier to wesołe i przyjazne minipieski. Jednak trzeba przyznać, że są uparte i potrafią zachowywać się głośno, dlatego wymagają odpowiedniego opiekuna, który będzie potrafił je wychować.

Yorkshire terrier

Pekińczyk

Tę rasę psa miniaturki charakteryzuje szeroki lepek i przysadziste cialo. Mimo to pekinczyk porusza sie z wyjatkowa gracja. Pies osiąga wysokość do 25 cm i wagę do 6 kg. Pekińczyk bardzo przywiązuje się do swojego pana. Jego wadą jest to, że niezbyt dobrzr znosi obcych ludzi.

Pekińczyk

Buldog francuski

Psy tej rasy mają masywną budowę ciała. Dorosłe buldogi mierzą od 25 do 35 cm i ważą do 13 kg. Mają krótką, gładką sierść. Najczęściej mają kolor czarny, brązowy lub beżowy. Psy tej rasy są niezwykle towarzyskie i lubą dzieci. Chętnie się bawią oraz uczą nowych sztuczek.

Buldog francuski

Spaniel tybetański

Psy miniaturki tej rasy osiągają do 28 cm wysokości i wagę do 8 kg. Mają łagodne usposobienie, przywiązują się do właściciela i są chętne do zabawy. Bywają jednak dość hałaśliwe i niesforne.

Spaniel tybetański

Maltańczyk

Maltańczyk to bardzo popularna rasa psów miniaturek. Osiagają wagę do pięciu kilogramów. Mają białą, delikatną i lśniącą sierść. Są odpoowiednie dla alergików. Te psy są energiczne, towarzyskie i chętnie uczą się sztuczek. Ich sierśc wymaga regularnej pielęgnacji, a ze względu na jasny kolor często się brudzi.

Maltańczyk

Cavalier King Charles Spaniel

Kolejną rasą psów kieszonkowych jest cavalier king spaniel. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i waży od 5 do 8 kilogramów. Ma okrągłą głowę, krótką kufę i długie uszy. Posiada długą, gładką sierśc pokrytą piórami. Jego umaszczenie może byc czerwone, czarne podpalane, trójkolorowe lub biało-kasztanowe. Piesek ma spokojne usposobienie, jest łagodny i przyjazny.

Cavalier King Charles Spaniel

Szpic miniaturowy

Rasa pochodzi z Niemiec i początkowo miała być przeznaczona do stróżowania. Pieski do 30 cm i ważą do 6 kg. Mają łagodne usposobienie i są towarzyskie. Potrafią być jednak hałaśliwe i źle znosić towarzystwo obcych. Ich bujna sierść wymaga pielęgnacji. Poza tym pieski mają tendencję do tycia, dlatego nie wolno ich przekarmiać i należy zapewniać im właściwą dawkę ruchu.

Szpic miniaturowy