Zwierzak w domu to ogrom radości, nawet ten najmniejszy. Rodzice bardzo często decydują się na małego gryzonia, aby odpowiedzieć na potrzebę posiadania zwierzaka przez swoje dziecko i na małym zwierzaku uczyć dziecko odpowiedzialności za drugą istotę. Zanim zdecydujemy się na psa czy kota, które wymagają więcej uwagi warto wybrać małego gryzonia, z którym nasza rodzina będzie mogła się zaprzyjaźnić. Pytanie tylko, którego wybrać?

Królik w domu

Króliki są stworzeniami bardzo towarzyskimi. Potrzebują kontaktu z ludźmi i nie lubią przebywać w klatkach. Wolą przebywać w pomieszczeniu zabezpieczonym przed królikami, gdzie mają mnóstwo zabawek i sianko do zabawy.

Zaletą posiadania królika jest to, że może być dobrym towarzyszem dla dziecka, ponieważ co do zasady nie gryzą ludzi, są czyste, ich klatki nie śmierdzą i żyją średnio 8-10 lat, co jest ważne z punktu widzenia dziecka, które będzie rozpaczało po stracie przyjaciela. Upewnijmy się jednak, czy nasze dziecko nie posiada alergii na sierść królika, która jest bardzo alergenna.

Wadą posiadania królika jest to, że zwierzę potrzebuje przestrzeni, wymaga codziennego sprzątania lub regularnych cotygodniowych wizyt u weterynarza, lubi spędzać czas poza klatką gryząc różne rzeczy, np. kable (co może prowadzić do kosztownych zabiegów stomatologicznych), istnieje także ryzyko połknięcia przez nie mniejszych elementów, które wydadzą im się atrakcyjne.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Świnka morska w domu

Świnki morskie od wielu lat są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Ich niewielkie rozmiary i łatwa pielęgnacja sprawiają, że łatwo o nie zadbać w domu, a osoba, która je posiada, może cieszyć się ich towarzystwem. Są cichymi, posłusznymi zwierzętami, które chętnie podejmują zabawy praktycznie w każdym wieku.

Zalety posiadania świnki morskiej:

  • świetny towarzysz, także dla dzieci
  • świnki morskie to czyste zwierzęta i nie wydzielają brzydkich zapachów
  • łatwo znaleźć pokarm dla świnki morskiej na łonie natury co może być istotne podczas wyjazdu na wakacje

Wady posiadania świnki morskiej:

Świnki morskie lubią przegryzać przewody elektryczne w domu, co może doprowadzić do pożaru i zwarcia. Należy je zatem trzymać w odpowiednio dużej i komfortowej klatce lub bacznie pilnować w trakcie wypuszczenia jej poza nią.

Artykuł współtworzony przez: Sklep TuZwierzaki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here