Nasze domowe mruczki, jako zwierzęta polujące głównie na niewielkie ofiary, przystosowane są do spożywania kilku posiłków dziennie. Brak apetytu u kota rzadko wynika wyłącznie z wybredności zwierzęcia. Bardzo często jest to objaw choroby lub złego samopoczucia. Głodówka szczególnie groźna jest u kociąt, które potrzebują dużej dawki składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać. Co robić, gdy mały kot nie chce jeść? Jakie mogą być przyczyny spadku apetytu u kociaka?
Groźny brak apetytu u kota
Kocie organizmy przystosowane są do pozyskiwania jedzenia w niewielkich porcjach, kilka razy dziennie. W naturalnym środowisku koty polują nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, a większość z tych polowań kończy się sukcesem. Oznacza to, że potrzebują częstego karmienia, a jakakolwiek głodówka dłuższa niż kilkanaście godzin może doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Jest to tym bardziej istotne, że koty pobierają większość wody z pożywienia, rzadko pijąc wodę z miski. Dlatego gdy mały kot nie chce jeść może odbić się to na całym organizmie, który po dłuższej głodówce jest mocno odwodniony. Brak apetytu u kota, zwłaszcza młodego, powinien być dla opiekunów sygnałem alarmującym oraz powodem do wizyty w gabinecie lekarza weterynarii.
Przeczytaj także:
Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?Dlaczego mały kot nie chce jeść? Przyczyny braku apetytu
Powodów spadku apetytu u kotów może być mnóstwo. Bardzo często jest to jeden z objawów groźnej choroby zakaźnej, w tym między innymi kociego kataru. Zwierzę jest osłabione, nie czuje zapachu pokarmu, więc nie ma ochoty go spożywać. Także w przypadku dolegliwości takich jak stan zapalny jamy ustnej lub bolesne owrzodzenia, kot może odmówić spożywania posiłku.
Brak apetytu u małych kotów zwykle pojawia się także w okresie wymiany zębów – wówczas często wystarczy lepsze rozdrobnienie pokarmu, by przekonać mruczka do zjedzenia posiłku. Może mieć to również związek z chorobą zwaną młodzieńczym zapaleniem dziąseł. Jeśli jednak stan ten się przedłuża, warto skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii.
Za niechęć do jedzenia mogą odpowiadać także pasożyty, zatrucie pokarmowe, a także ciało obce, które utkwiło w przewodzie pokarmowym. Zwykle w takich przypadkach pojawiają się jednak również inne objawy takie jak apatia, ospałość, wymioty, biegunki, ból brzucha itp. W takim wypadku nie powinno się zwlekać ani chwili dłużej, ponieważ, zwłaszcza w przypadku kociąt, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zgonu zwierzęcia.