Oswojenie chomika jest bardzo trudnym zadaniem. Styl życia ludzi i tego gryziona bardzo się od siebie różni. Powoduje to naturalne ryzyko wystąpienia konfliktu. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie traktowanie swojego zwierzęcia, tak by go nie stresować i nie denerwować. Konieczne jest nauczenie się rytmu dnia chomika, oraz zabawa z nim w godzinach jego czuwania. Chomiki, podobnie jak inne zwierzęta posługują się pięcioma zmysłami: słuchem, węchem, smakiem, dotykiem oraz wzrokiem.

Oczy chomików

Wszystkie zwierzęta nocne posiadają duże oczy, z dużymi źrenicami. Pomaga to im zbierać więcej światła z otoczenia. Dzięki temu, odbierają one światło nocne, które jest znacznie delikatniejsze od dziennego. Chomiki dżungarskie znacznie lepiej widzą w nocy niż w dzień. Mimo to, ich wzrok nadal jest słaby i ograniczony. Zauważają jedynie kolor zielony i niebieski. Mają jednak szeroki zakres widzenia (110 stopni). W większości gatunków oczy chomików są kuliste. Występują w różnych kolorach, od jasnego różowego, po ciemnoczerwony, brązowy do czarnego. Oko chomika składa się z tych samych elementów co oko ludzkie, ale występują między nimi pewne różnice. U ludzi soczewka jest elastyczna i zmienia swoją wielkość. Nie dzieje się tak u gryzoni.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Jak widzą chomiki?

Chomiki rodzą się niewidome i ten stan nie poprawia się zbytnio do późnej starości. Przeciętny gryzoń widzi tylko kilka centymetrów przed sobą. Poprawia się to odrobinę w nocy, umożliwiając chomikom lokalizację jedzenia. W dzień są one prawie całkowicie ślepe, ale ponieważ są to zwierzęta nocne, dobry wzrok w dzień nie jest im potrzebny. Za to mają dobrze wyczulony węch i słuch. To na podstawie zapachu rozpoznają swojego właściciela.

Czy chomiki widzą w ciemności?

Mimo przystosowania gryzoni do życia w nocy, ich oczy nie widzą w całkowitej ciemności. Potrzebna jest odrobina światła. Chomiki najlepiej widzą o zmierzchu i świcie. Brak dobrego wzroku sprawia, że gryzonie zmuszone są korzystać z innych zmysłów.

Jak zapewnić chomikom bezpieczeństwo

 Z uwagi na ślepotę chomików, trzeba pamiętać, aby otaczająca je przestrzeń była bezpieczna. Nie należy wybierać dla nich wielopoziomowych klatek, ponieważ zwierzę w łatwy sposób może spaść. Nie można też, umieszczać chomika na otwartej przestrzeni z której mogły by spaść, bez nadzoru. Są to delikatne stworzenia, a upadek z wysokości może spowodować duże obrażenia, powodując złamanie kości, krwotok wewnętrzny a nawet śmierć. Konieczne jest także zapewnienie chomikom odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here