Kleszcze i pchły bardzo lubią środowisko, jakim jest sierść i skóra psa. Oprócz tego, że tego rodzaju insekty to frustrujący lokatorzy, są to przede wszystkim pasożyty, które w przypadku pcheł powodują niemiłosierne swędzenie, a w wypadku kleszczy mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Jak ochronić przed nimi psa, aby mógł żyć komfortowo i bezpiecznie? Przeczytacie o tym w tekście.

Krople na kleszcze dla psa i przeciw pchłom

Krople na kleszcze dla psa, które chronią zarówno przed kleszczami, jak i przed pchłami, znajdziecie na stronie tiptop24.pl. W tym internetowym sklepie dostępny jest również preparat Clearonil firmy francuskiej Francodex. Jest on przeznaczony dla psów różnej wielkości – producent podał zakres wagowy na opakowaniu. Clearonil to roztwór zawierający ciecz o nazwie fipronil, preparat przeciwpasożytniczy, który należy stosować na zewnątrz na skórze zwierzęcia. W zestawie znajdziecie pipetę służącą do dawkowania i rozprowadzania substancji czynnej po ciele. 

Produkt jest bardzo efektywny i daje błyskawiczne działanie. Aby jego skuteczność była długa, należy dbać o czystość legowisk i miejsc, gdzie przebywa pies. Regularne sprzątanie i odkurzanie powoduje zatrzymanie wzrostu ilości pcheł, a wtedy środek może działać cały czas z doskonałą siłą. Jeśli jednak pchły namnażają się tak, że nic nie pomaga, wtedy powinno się zastosować preparaty, które usuną je z otoczenia zwierzęcia, z całego domu. 

Clearonil podaje się poprzez nakrapianie pipetą na kark i pomiędzy łopatki. Okres działania zależy od rodzaju sierści i jej długości. Średnio preparat jest skuteczny do 8 tygodni przeciw pchłom, natomiast do 4 tygodni przeciw kleszczom. W zestawie znajdują się 3 pipety z dawką fipronilu. Preparatu nie można stosować u szczeniąt poniżej dwóch miesięcy albo o masie ciała poniżej dwóch kilogramów. W połączeniu z innymi zabezpieczeniami, jak na przykład z obrożą przeciw pchłom, może być niebezpieczny. Nie wolno używać go dla królików, dla nich jest to preparat zabójczy.  Istnieje za to wersja odpowiednia dla kotów. 

Sugerowana pora zastosowania to wieczór, bo po aplikacji dane miejsce musi wyschnąć i nie należy wtedy dotykać czworonoga ani się z nim bawić. Dlatego nie jest pożądane w tym czasie spanie ze swoim pupilem.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Szampon na pchły i kleszcze 

Innym sposobem na pozbycie się kleszczy i pcheł są szampony. Produkt firmy Francodex posiada neutralne pH oraz delikatny skład, dzięki czemu można go często używać. Jest skuteczny przeciwko kleszczom, wszom i pchłom. Środek zawiera dimetikon, który ma błyskawiczne działanie. Wabi, a następnie unieruchamia pasożyty, w wyniku czego spadają z psa i mogą być usunięte przy wyczesywanie sierści. Szampon dla psów przeciw pasożytom to produkt bardzo bezpieczny, bo nie zawiera chemicznych środków owadobójczych i pestycydów. Działanie jego jest wyłącznie mechaniczne, dlatego nadaje się dla suczek ciężarnych, a także karmiących.

Sposób użycia jest trochę inny od zwykłych szamponów. Najpierw należy wmasować preparat w skórę i sierść psa w celu jego dokładnego rozprowadzenia. Potem odczekujemy parę minut i spłukujemy. Ostatnim krokiem jest poczekanie, jak sierść wyschnie oraz wyczesanie pasożytów. Szampon dla psów przeciw pasożytom, jeśli zajdzie taka potrzeba, można zastosować po dziesięciu dniach.

Preparaty na kleszcze dla psa – obroże przeciwpchelne

Ochrona przeciw kleszczom, którą pies nosi cały czas to obroża Prevendog także firmy Francodex. Działa również przeciw komarom. Substancja czynna poprzez ruch psa jest wcierana w skórę i dzięki temu może być rozprowadzona po całym ciele. Zapobiega zarażeniu przez kleszcze na okres około sześciu miesięcy. Działa odstraszająco na moskity w ciągu pięciu miesięcy. Odstrasza komary, przeciwdziała żerowaniu przez okres pół roku. Nie należy jej stosować u szczeniąt.

Preparaty na kleszcze dla psów w postaci obroży są skuteczne, jeśli przylegają blisko skóry. Szczególnie jest to ważne przy długiej sierści. Luźne założenie może być nieskuteczne.

Pasożyty powodują świąd, zapalenie skóry, w najgorszym wypadku choroby odkleszczowe. Właściciel powinien troszczyć się o swojego podopiecznego, stosując odpowiednią ochronę. Dlatego dbajmy o czystość sierści i zapobiegajmy pojawieniu się w niej intruzów, którzy przenoszą patogeny chorobotwórcze. Preparaty na pchły i kleszcze, jak również wszelkiego rodzaju akcesoria dla piesków od TipTop to gwarancja wysokiej jakości produktów. Pamiętaj, że tylko sprawdzone środki od uznanych producentów przyniosą oczekiwaną skuteczność!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here