Jeśli jesteś początkującym akwarystą, koniecznie zrób listę niezbędnych rzeczy, które pozwolą Ci hodować rybki w swoim domu. Do odpowiednio dużego akwarium musisz dopasować dobrej jakości filtr i grzałkę, aby zapewnić organizmom żywym odpowiednie warunki do bytowania. Niezbędne jest także odpowiednie podłoże w postaci kamyków i piasku. W co jeszcze warto uzupełnić akwarium, aby zapewnić rybkom doskonałe warunki i zwiększyć estetykę swojego akwarium?

Jakie funkcje spełnia roślinność w akwarium?

Ważnym elementem wyposażenia akwarium są rośliny. Na rynku znajdziesz rośliny sztuczne, które są częstym wyborem do pierwszych akwariów, a także różnorodne gatunki roślin żywych. Pod wieloma względami wybór żywych roślin jest znacznie lepszy. Po pierwsze rośliny w akwarium wspomagają utlenianie wody, a także oczyszczanie wody z produktów odpadowych. Ponadto stanowią pożywienie dla ryb.

Żywe rośliny akwariowe wymagają jednak dodatkowej lampy, która zastąpi im naturalne światło i pozwoli na przeprowadzenie fotosyntezy. Ponadto potrzebują okresowego nawożenia. Hodowla roślin może zwiększyć także częstotliwość wymiany wody.

Staraj się wybierać rośliny o podobnych wymaganiach hodowlanych. Uprawa roślin ciepłolubnych i zimnolubnych w jednym akwarium może szybko doprowadzić do zamierania jednej z nich. Wysokie gatunki pozwolą Ci zasłonić niektóre elementy akwarium takie jak filtry czy grzałki, z kolei niskie tworzą doskonałe schronienie dla ryb. Ciekawy efekt uzyskasz także, wybierając epifity, które porastają pozostałe wyposażenie akwarium, jak np. większe kamienie czy doniczki.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Dodatkowe gadżety, które urozmaicą wygląd akwarium

Podczas hodowli rybek w akwarium ważny jest nie tylko wysokiej jakości pokarm dla ryb. Odpowiednie wyposażenie akwarium pozwoli Ci odtworzyć naturalne warunki, w których żyją rybki. Ponadto zyskasz doskonałą ozdobę swojego pomieszczenia. Czym zatem można wzbogacić akwarium?

Oprócz odpowiedniego podłoża i roślin możesz na dnie ustawić większe kamienie, które urozmaicą dno akwarium. Ponadto świetnie będą prezentowały się ozdoby w postaci niewielkich wraków statku, zatopionych posągów czy niewielkich skrzyń, do których rybki również chętnie wpłyną. W wielu sklepach zoologicznych znajdziesz także niewielkie jaskinie wykonane z łupin kokosa lub tunele z bambusa, które pokrywa gałęzatka. Dodatki takie nie tylko wzbogacą akwarium, ale także będą stanowić schronienie dla rybek. W większych akwariach świetnie zaprezentują się gałęzie lub naturalne korzenie drzew, z kolei w mniejszych możesz zastosować ciekawe tło, które optycznie nieco powiększy zbiornik.

Im lepiej wyposażone akwarium, tym dokładniej odtworzone są naturalne warunki bytowania rybek oraz okazalsza jest ozdoba pomieszczenia. Przy wyborze dodatków koniecznie zdecyduj się na żywe rośliny i ciekawie urozmaicone dno akwarium. Świetnie będą prezentować się zarówno naturalne ozdoby w postaci korzeni drzew, jak i łupin kokosa porośniętego gałęzatką. W mniejszym akwarium nie przesadź z dodatkami, które zabiorą jedynie przestrzeń niezbędną dla rybek i innych organizmów żyjących w akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here