Właściciele psów i kotów powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe żywienie ich pupili. Niegdyś nie przywiązywano do tego tematu większej wagi, jednak dziś wiadomo, że odpowiednio skomponowana dieta wpływa na jakość i długość życia zwierząt. Jej podstawą powinna być karma, lecz często pojawia się pytanie, jak właściwie ją dobierać? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo propozycji, jednak które z nich będą odpowiednie dla naszego pupila?

Wiek i rasa ma znaczenie

Z pewnością zauważyliśmy, że karma dla psa czy kota często oznaczona jest jako „junior” bądź „senior”. Rzeczywiście, wybierając ją, warto wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia. Potrzebuje ono wtedy innych składników odżywczych, niż dorosły przedstawiciel tego samego gatunku. Dobierając odpowiednią karmę dla psa czy kota, należy też skupić się na jego rasie. Zwierzęta rasowe na ogół mają specjalne potrzeby żywieniowe, natomiast nieprzestrzeganie podstawowych zasad może odbić się na ich zdrowiu, a nawet znacząco pogarszać jakość życia.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Specjalne potrzeby żywieniowe, czyli kiedy warto dobrać karmę z pomocą weterynarza?

Zdrowe zwierzęta mogą spożywać karmę, która będzie odpowiednia dla ich rasy oraz wieku. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy nasz pupil zaczyna chorować. Wtedy należy nie tylko udać się z nim do lekarza i rozpocząć leczenie, lecz również przyjrzeć się jego diecie. Powinna ona być lekkostrawna, a jednocześnie dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W niektórych przypadkach żywność nie może też obciążać konkretnych organów, na przykład nerek czy wątroby. Jeśli nasze zwierzę zaczyna chorować, warto poradzić się weterynarza w kwestii doboru odpowiedniej karmy. Czasami dietę trzeba zmienić wyłącznie na określony czas, w innych przypadkach konieczne jest wprowadzenie stałych zmian.

Gdzie kupić dobrej jakości karmę dla psa i kota?

Sklepowe półki uginają się od przeróżnych rodzajów karmy dla psa i kota, jednak pojawia się pytanie, gdzie kupić taką, która będzie dopasowana do potrzeb naszego pupila? Otóż warto rozważyć zrobienie zakupów w sieci, na przykład w sklepie Społka-zoo.com. Sklep internetowy Społka-zoo.com oferuje przeróżne rodzaje karmy, także dla zwierząt ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Warto zrobić też małe zapasy – dzięki temu za dostawę ze sklepu Społka-zoo.com płacimy jednorazowo, a jednocześnie mamy pewność, że nasz pupil zawsze będzie miał pod dostatkiem smacznego jedzenia.

Sucha czy mokra?

Na koniec warto zastanowić się, jaka karma będzie dla zwierzęcia lepszym wyborem – sucha czy mokra? Otóż co do zasady, podstawę diety stanowi karma sucha, jednak należy wprowadzać również do menu karmę mokrą. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy w sklepie Społka-zoo.com. Co istotne, zwierzę musi być też odpowiednio nawodnione, zwłaszcza jeśli na co dzień je sporo karmy suchej. Od czasu do czasu możemy też zaserwować mu smaczną przekąskę. Unikajmy natomiast gotowania dla zwierzęcia we własnym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here