Gryzonie są często wybierane na pierwsze zwierzęta dla małych dzieci, którymi mogłyby się zajmować, opiekować, karmić i tym samym uczyć odpowiedzialności. Wśród nich najpopularniejsze są chomiki ze względu na przystępną cenę, łatwość w hodowli oraz małe wymagania środowiskowe. Do ich hodowli nie potrzeba bowiem specjalistycznej klatki, kosmetyków do pielęgnacji czy akcesoriów do spacerów. 

Złote porady

Decydując się na kupno chomika trzeba pamiętać o następujących kwestiach. 

1. Watro mieć świadomość tego, że wyróżnia się kilka ras chomików i każda z nich jest inna. Chomiki syryjskie są większe i bardzo proste w oswajaniu. Są otwarte na ludzi i z łatwością dają się głaskać. Natomiast inny charakter mają chomiki dżungarskie, gdyż są bardziej ruchliwe, przez co też trudniejsze w hodowli. Najmniejsze ze wszystkich – chomiki Roborowskiego – potrafią być nerwowe, przekorne i prowokacyjne, dlatego nie są polecane na pierwsze domowe zwierzątko. Można rozważyć również zakup chomika chińskiego lub Campbella, w zależności od oczekiwań co do jego zachowania.

2. Kupując chomika można przyjrzeć się jego zachowaniu i wyglądzie. Zamglone i niewyraźne oczy, mało sierści czy niezdarne ruchy mogą świadczyć o wadach genetycznych i śmiertelnych chorobach niedalekiej przyszłości.

3. Jedzenie dla chomika nie będzie uciążliwe, ponieważ te stworzenia są wszystkożerne. Natomiast należy zapoznać się z lista produktów zakaźnych, których chomik nie strawi, np. cebula, słodycze z czekoladą, chipsy, cytrusy czy owoce pestkowe.

Hodowla chomika

Standardowe wyposażenie klatki dla chomika to poidełko, w którym należy zmieniać codziennie wodę, kołowrotek aby zapewnić aktywność fizyczną oraz miseczka na jedzenie. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie co mogą jeść chomiki? Z racji tego, że są to gryzonie, odpowiednia na co dzień będzie dla nich pasza z niezbędnymi mikroelementami i witaminami, aby wspierać prawidłowy rozwój chomika. Pokarm dla chomika to jednak nie tylko same ziarna, ale także świeże owoce i warzywa, które powinny być podawane co kilka dni. Co mogą jeść chomiki? Otóż akceptowane składniki diety to także gotowany kurczak lub białko jajka, które są źródłem białka.

Znaczenie rasy a pokarmu

Karma dla chomika dżungarskiego nie będzie znacząco różniła się składem od karmy dla chomików innej rasy, dlatego nie warto nabierać się na chwyty marketingowe w sklepach zoologicznych. Najlepszą karmą dla chomika będzie taka, która wpasuje się w jego indywidualne preferencje. Dlatego warto obserwować zachowania swojego pupila, uważając jednocześnie na ilość podawanego jedzenia, za którym stoi liczba kalorii. Wyjątkowo kaloryczne mogą być ziarna słonecznika, więc ich ilość należy szczególnie kontrolować.

Żywienie chomika

Na pytanie jak karmić chomika jest prosta odpowiedź. Podstawą diety jest mieszanka karmy suchej. Obowiązkowe są twarde pokarmy, dzięki którym chomik będzie ścierał swoje zęby, rosnące całe życie. Nie powinno się wprowadzać gwałtownych zmian w diecie chomika, aby nie doprowadzić do rozregulowania układu pokarmowego tego małego gryzonia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here