Wielu z nas czuje ciągłą potrzebę pomocy słabszym, chce aktywnie działać na rzecz tych, którzy w realnym świecie głosu nie mają. Nie zawsze jednak mamy wystarczające ilości czasu by poświęcić je na wolontariat lub fundusze, które mogłyby być wkładem do różnego rodzaju zbiórek. W takich przypadkach, ciekawym pomysłem na działanie jest zostanie domem tymczasowym dla zwierząt. Czym charakteryzuje się ten rodzaj pomocy? Jak zacząć? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest dom tymczasowym?

Dom tymczasowy, jak sama nazwa wskazuje, jest, oferowanym zwierzęciu, tymczasowym miejscem pobytu. Aż do momentu znalezienia nowej rodziny, gotowej się nim zająć. Pozwala to na oddzielenie od zgiełku schronisk zwierząt mniej odpornych psychicznie – starszych, młodych, po zabiegach i operacjach, a także lepszą ich socjalizację i wychowanie, co znacznie zwiększa szanse na późniejszą adopcję.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Dlaczego są potrzebne?

Nawet w najlepszym schronisku czy fundacji zwierzę nie dostanie odpowiedniej ilości uwagi i troski. Placówki takie są przepełnione, psy i koty mieszkają w mało komfortowych klatkach i kojcach, wokół roznosi się ciągły hałas. Sprawia to, iż zwierzęta znajdują się w ciągłym stresie, stanie czuwania. Ani na moment nie mogą w pełni się zrelaksować, przed nadmiar atakujących ze wszystkich stron bodźców. Dodatkowo zostanie domem tymczasowym niesie ze sobą wiele zalet dla nas samych i nowych podopiecznych – krótszy czas socjalizacji i lepsza kondycja psychiczna psa czy kota, poczucie robienia czegoś dobrego, satysfakcja, szansa na sprawdzenie się w roli opiekuna, jeżeli rozważamy kupno lub adopcję zwierzaka.

Jak zostać domem tymczasowym dla psa lub kota i na czym polega jego działanie?

Decydując się na utworzenie domu tymczasowego dla zwierząt musimy najpierw przemyśleć kilka aspektów. Przede wszystkim określić swoje warunki mieszkaniowe – od metrażu, przez lokalizację, wysokość ogrodzenia, czy dostępność windy w bloku. Wszystko to, może zaważyć na doborze zwierzaka. Dodatkowo, warto zastanowić się czy jakimi zwierzakami chcemy i będziemy w stanie się zająć – psy dorosłe, szczeniaki, koty, po zabiegach, wymagające codziennych wizyt u weterynarza czy raczej takie, które potrzebują socjalizacji? Z tymi informacjami dopiero powinniśmy zgłosić się do fundacji czy schroniska, to znacznie ułatwi pracownikom zadanie. W końcu stworzenie domu tymczasowego dla szczeniaków, a domu tymczasowego dla kota to zupełnie inne zadania i wyzwania.

Po zarejestrowaniu nas w bazie tymczasów pozostaje czekać na telefon i wiadomość, że jesteśmy potrzebni. Ile to potrwa? Dzień, dwa, tydzień, a może nawet pół roku… Wszystko zależy od sytuacji. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po przydzieleniu nam podopiecznego i zaakceptowania go przez nas wystarczy spisać umowę i przystąpić do pracy. Do naszych obowiązków będzie oswajanie podopiecznego, głaskanie, rozpieszczanie ale i wizyty u weterynarza czy szkolenie. Koszty karmy i ewentualnego leczenia zwraca oczywiście organizacja z którą mamy umowę.

Opieka nad zwierzakiem to przyjemność i satysfakcja ale też ciężka praca. Warto mieć tego świadomość przed podjęciem decyzji. Jesteśmy przekonani, że każda przemyślana decyzja o chęci pomocy psom czy kotom bezdomnym będzie fantastyczną lekcją pokory i empatii dla każdego zainteresowana. Niezależnie od obranej formy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here