Po pierwsze – żadna rasa kotów nie jest całkowicie niealergiczna – koty hipoalergiczne to rasy, które wytwarzają mniej alergenów niż inne, więc powodują mniejszą reakcję. Jednak zawsze dobrze jest spędzić trochę czasu z różnymi rasami, aby zobaczyć, jak zareaguje organizm.

Oto lista najlepszych ras kotów dla alergika, które chcą adoptować kociego przyjaciela, ale nie mogą się doczekać lekarstwa na alergię na sierść!

Balijski

Pomimo tego, że rasa jest znana jako „długowłosy syjamski”, rasa kotów balijskich produkuje mniej białka Fel D1 (alergenu, który podrażnia ludzi), jest więc dobrym wyborem dla alergików.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Bengalski

Koty bengalskie mają bardzo cienką sierść, która wymaga mniej konserwacji. Dlatego bengali nie czesze się ani tak często,, ani tak długo, aby ich futro zawierało było mniej bogate w alergeny.

Cornish Rex

W przeciwieństwie do większości kotów, Cornish Rex nie ma trzech warstw futra – mają tylko miękkie podszycie, co oznacza, że nie ta rasa kotów nie gubi sierści w takim stopniu, jak inne, co jest zdecydowanie mniej drażniące dla alergików.

Devon Rex

Podobnie jak Cornish Rex – z którym Devon Rex jest blisko spokrewniony – ta rasa ma tylko miękki, choć nieco krótszy podszerstek, którego zrzuca mniej niż inne rasy.

Jawajski

Koty jawajskie to kolejna rasa, która nie ma typowych trzech warstw futra – jest to kot z włosem zamiast sierści. Mają one tylko średniej długości włos okrywowy, którego zrzucają znacznie mniej niż przeciętny kot.

LaPerm

Jedną z charakterystycznych cech kota LaPerm jest wyjątkowa kręcona sierść, która utrzymuje luźną sierść na miejscu, zapobiegając rozprzestrzenianiu się alergenów, a tym samym zmniejszając reakcje alergiczne u alergików.

Orientalny krótkowłosy

Koty orientalne krótkowłose mają bardzo krótką i cienką sierść, którą rzadko zrzuca, więc nie wywołuje żadnej reakcji u alergików. Jednak zaleca się regularne pielęgnowanie ich, aby ograniczyć to do minimum.

Rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski to kolejna z rasy kotów, która produkuje mniej białka Fel D1, które wywołuje reakcje alergiczne. Ponieważ ta rasa ma również gęstą, podwójną sierść, silniej więzi alergeny na skórze kota, więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą się unosić. Z powodu swojego przyjaznego usposobienia i spokoju, jest to najlepsza rasa kota dla dziecka.

Syberyjski

Chociaż nie jest to jedna z pierwszych ras, które przychodzą ci do głowy jako kot antyalergiczny, z powodu długiego i kudłatego futra – koty syberyjskie, tak jak rosyjski niebieski, bengalski i balijski – wytwarzają mniej białka Fel D1 znajdującego się w ich ślinie i skórze.

Sfinks

Koty Sphynx to pierwsza rasa, która najczęściej kojarzona jest z hipoalergicznością. W przeciwieństwie do innych ras jest to kot, który nie gubi sierści nasyconej białkiem Fel D1 – alergen po prostu pozostaje na ich skórze.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MINIMALIZACJI REAKCJI ALERGICZNYCH U KOTA:

  • Regularnie kąp i szczotkuj kota. Najlepiej rozpocząć regularną pielęgnację, gdy twój koci przyjaciel jest młody – dzięki temu doświadczenie to będzie mniej traumatyczne dla was obojga!
  • Oprócz regularnego odkurzania domu, myj także zabawki i posłanie kota, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów.
  • Trzymaj kota z dala od sypialni – Twój koci przyjaciel bez wątpienia będzie cieszyć się wylegiwaniem się na Twoim łóżku, jednak pozostawi po sobie futro i sierść.
  • Unikaj zbytniego wypuszczania kota na zewnątrz, ponieważ będzie on zbierał pyłki i inne alergeny.
  • Zawsze myj ręce po dotknięciu kota – bez tego nie dotykaj oczu ani twarzy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here