Rozpoczynając swoją akwarystyczną przygodę, trzeba wybrać odpowiednio dopasowane akwarium. Wybór takiego akwarium może być nie lada wyzwaniem dla niedoświadczonej osoby w tej dziedzinie. Właściwie dopasowane akwarium umożliwi nam należyte zagospodarowanie przestrzeni w domu. Przede wszystkim akwarium domowe dla rybek musi być dobrze dopasowane do możliwości pomieszczenia, w jakim ma się znajdować. Przyjmuje się, że niewielkie rybki akwariowe potrzebują od około 4 do 5 litrów wody na każdą sztukę. Tak więc akwarium o pojemności 25 litrów pomieści do 5 rybek.

W momencie, gdy posiadamy już odpowiednio dobrane akwarium dla rybek, musimy wybrać filtry, grzałki oraz inne akcesoria akwariowe. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących akwarystów będzie udanie się do sklepu zoologicznego, w którym można poradzić się doświadczonej osoby w tej dziedzinie.

Jakie rybki do akwarium będą najlepszym rozwiązaniem i na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru?

Mając już przygotowane akwarium, trzeba podjąć decyzję o wprowadzeniu rybek do niego. Dla początkujących akwarystów poleca się rybki akwariowe słodkowodne, które są najlepszym rozwiązaniem dla domowego akwarium. Są to gatunki ryb z reguły spokojne i łagodne oraz wytrzymałe. Wybór ryb słonowodnych nie jest zalecany dla niedoświadczonych akwarystów, ponieważ są to ryby bardziej wymagające oraz ich pielęgnacja i hodowla związana jest z większymi wydatkami.

Słodkowodne rybki do akwarium

Do najbardziej popularnych ryb akwariowych zaliczane są mieczyki. Jest to gatunek ryb, które znakomicie się sprawdzają dla początkujących akwarystów. Mieczyki wymagają właściwych warunków oświetleniowych. Są niezwykle spokojne i łagodne oraz wyjątkowo wytrzymałe. Innym gatunkiem ryb, które również się sprawdzają na początek akwarystycznej przygody, są gupiki. Tak samo, jak mieczyki są to ryby wytrzymałe i spokojne, mają niezwykle spokojne usposobienie oraz świetnie radzą sobie w grupach. Warto również dodać, że bardzo łatwo się rozmnażają. Kolejnym łagodnym i spokojnym gatunkiem ryb są welonki. Nie są to ryby wymagające, jednak warto wiedzieć, iż welonki potrzebują dużej przestrzeni życiowej, dlatego powinny przebywać w pojemnym akwarium. Wśród mieczyków, gupików i welonków, odnajdzie się również bystrzyk neonowy, który doskonale sobie radzi wśród innych gatunków ryb. Bystrzyki są spokojne, wytrzymałe oraz niezwykle odporne. Najlepiej czują się w bogatym towarzystwie, dlatego też na początek warto, jest kupić minimum pięć takich rybek. Bystrzyk neonowy i zmienniak plamisty są prawdziwymi ozdobami dla domowego akwarium.

Zmienniak to kolejny gatunek, który jest polecany dla początkujących akwarystów. Rybki te mają radosne usposobienie oraz są bardzo odporne. Charakterystyczne rybki, które kształtem przypominają żagiel, są skalary, które sięgają nawet do 15 centymetrów długości. Są to spokojne rybki, które mogą żyć razem z innymi, większymi gatunkami ryb, aczkolwiek mniejsze rybki mogą być przez nie atakowane. Skalary są dosyć odporne i wytrzymałe. Warto zapamiętać, iż gatunek ryb zwany bojownikiem akwariowym nie powinien obcować razem w akwarium z łagodnymi gatunkami ryb, ponieważ mogą one być agresywne wobec innych gatunków. Dobrym wyborem dla początkujących akwarystów będzie zbrojnik pospolity, nazywany powszechnie glonojadem. Jest to niezwykle spokojne stworzenie, które żywi się glonami w akwarium i nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych gatunków ryb.

Reasumując, dla początkującego akwarysty najlepszym wyborem ryb żyjącym razem w akwarium będą mieczniki, gupiki, welonki, bystrzyki neonowe, zmienniaki plamiste oraz zbrojniki pospolite. Gatunki te nie będą sobie przeszkadzać w akwarium oraz nie będą zachowywały się agresywnie wobec siebie. Mogą one przebywać w akwarium 25 litrowym, natomiast taki gatunek ryb, jak skalary zdecydowanie będą potrzebowały większej przestrzeni życiowej ze względu na swoje rozmiary. Na początek swojej akwarystycznej przygody nie zaleca się wprowadzania wielu gatunków ryb. Najlepiej jest wybrać z 2 lub 3 gatunki i je połączyć, aby mogły się rozwijać w naszym nowym akwarium.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here