Fenomen wydawanych przez koty dźwięków do dnia dzisiejszego zastanawia wielu ludzi, nie tylko właścicieli tych zwierząt. Powszechnie uważa się, że kot miauczy bez powodu, bo robi to ciągle. Jednak nie jest to prawda. Każdy pomruk tego uroczego zwierzaka o czymś świadczy. Nie wszyscy są świadomy tego, że koty miauczą dla nas – ludzi. W ten sposób chcą nam przekazać jakąś informację.

Jak miauczy kot?

Każdy kot miauczy na zupełnie inny sposób. Pomimo tego, że już wiele lat temu stworzyły one język, dzięki któremu mogą komunikować się z człowiekiem. To jak miauczy kot zależy głównie od uwarunkowań środowiskowych. Miauczenie kota żyjącego na ulicy będzie miało inny wydźwięk od tego, który spędza czas w domowym zaciszu. Być może jest to spowodowane bardzo dobrą obserwacją. Miauczenie kotów domowych ma wyższą częstotliwość od miauczenia kotów, żyjących poza domem. Nasze pupile nauczyły się bowiem wydawać ten dźwięk obserwując nasze reakcje, np. na płacz dziecka. W ten sposób przekonały się, że im głośniejszy miauk, tym szybciej do nich przybiegniemy.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Dlaczego kot miauczy?

Koty miauczą głównie po to, by coś nam przekazać. W zależności od osobowości naszego pupila będzie on wydawał ten dźwięk w różnych okolicznościach. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy dźwięk coś oznacza i zaleca się ich niebagatelizowanie. Dlatego też, gdy kot dziwnie miauczy warto skonsultować to zachowanie ze specjalistą.

Koty miauczą z wielu powodów jednak głównym z nich jest sygnalizowanie bólu i złego samopoczucia. Dzieje się tak szczególnie w przypadku spokojnych kotów, które na co dzień wydają bardzo mało dźwięków.

Jednakże oprócz negatywnych powodów istnieją również inne, z którymi warto się zapoznać.

Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie „dlaczego kot miauczy?” należy dobrze go obserwować. Te stworzenia komunikują w ten sposób swoje potrzeby.

Do najbardziej rozpoznawalnych i popularnych powodów miauczenia kotów należą głównie:

  • Forma przywitania – koty każdego ranka miauczą z prostego powodu. W ten sposób mówią nam po prostu „dzień dobry”.
  • Strach i przywoływanie człowieka – im bardziej towarzyski kot, tym bardziej potrzebuje naszej uwagi. Dlatego też miauczenie w tym przypadku to zwyczajna „prośba” o atencje z naszej strony.
  • Głód – koty miauczą, gdy mają ochotę coś przekąsić. Nie zawsze jednak oznacza to uczucie głodu. Te stworzenia po prostu lubią być rozpieszczane.
  • Ruja – tuż przed początkiem rui jak i również w jej trakcie kocice sygnalizują swój stan. Właściciele kotek doskonale wiedzą, że nie jest to łagodne miauczenie. Kiedy kot ciągle miauczy z pewnością oznacza to jakieś zmiany hormonalne.
  • Ciekawość – koty bardzo często miauczą pod drzwiami. Nie lubią one zamkniętych pomieszczeń, dlatego też w ten sposób sygnalizują swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Kiedy Twój kot będzie miauczał pod drzwiami, po prostu je otwórz.
  • Prośba o dany przedmiot – koty to inteligentne stworzenia, dlatego też pomiaukują, gdy chcą, aby ich właściciel podał im ulubioną zabawkę lub inną rzecz, która je zainteresowała.

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Właściciele kotów borykają się również z nocnymi hałasami. Jednym z nich jest intensywne miauczenie, które zaburza sen. Dlaczego koty miauczą również w nocy?

Odpowiedź jest prosta. Te zwierzęta śpią z reguły podczas dnia, a gdy robi się ciemno rozpoczynają walkę o atencję. To jednak tylko jeden z powodów. Zdarza się to również podczas rui jakiejś kotki to nawet wśród wykastrowanych kotów.

Ponadto kot miauczy w nocy również po to, aby zasygnalizować odczuwalny ból czy dyskomfort jak i również wtedy, gdy doskwiera im samotność.

Koty miauczą z wielu powodów. Może to być stres, nuda, choroba, a nawet przyzwyczajenie. Zdarza się również, że miauczą pod drzwiami. W ten sposób sygnalizują nam swoje potrzeby. Kiedy kot miauczy warto go poobserwować, aby móc zdiagnozować jego pragnienia i potrafić się z nim komunikować. Pomaga to również ustalić, czy potrzebna jest wizyta u weterynarza. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że żaden kot nie miauczy bez powodu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here