Dowiedz się, jaka jest najlepsza karma dla kota i jak należy karmić kociaka, aby zdrowo rósł i prawidłowo się rozwijał. Jak często karmić kociaka, czy można kociakowi dawać mleko, czy karmić kociaka karmą suchą czy mokrą, czy warto wybierać karmę dla kota dedykowaną kociętom? Przeczytaj, zanim wybierzesz się po wyprawkę do sklepu zoologicznego.

Dlaczego prawidłowe karmienie kociaka jest tak ważne?

Prawidłowe karmienie młodego kota, to jedno z najważniejszych zadań odpowiedzialnego opiekuna. Z jednej strony to dbanie o prawidłowy wzrost i rozwój kota, z drugiej kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych na jego całe życie. Karma dla kota, jaką wybierzemy dla kota w tym pierwszym okresie jego życia, może pozostać najbardziej preferowaną przez resztę życia kota – więc warto wybrać w sklepie zoologicznym już na samym początku produkt wysokiej jakości.

Karmienie młodego kociaka to oprócz dbałości o jego rozwój i zdrowie – okazja do budowania więzi z opiekunami. Prawidłowe zaspokojenie potrzeb małego kota pozytywnie wpływa na relacje – a kot, który jest najedzony, szczęśliwy i zdrowy rzadziej przejawia trudności behawioralne.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Co jedzą młode koty?

Jak wszystkie ssaki tuż po narodzinach koty powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Przez pierwsze dwa tygodnie to właśnie pokarm kocicy jest najlepszym, co może dostać kociak – zawiera niezbędne składniki odżywcze, witaminy, a także dostępne wyłącznie w mleku matki – przeciwciała, hormony i enzymy – dzięki którym buduje swoją odporność.

Produkcja mleka u kocicy trwa około 4 tygodnie i powoli zaczyna przemijać, dlatego już od około 3 tygodnia należy stopniowo przygotowywać kociaka do przejścia na karmę stałą i najlepiej, aby była to karma mokra dla kota, a dokładniej dla kociaka. Należy robić to stopniowo – zaczynając od małej łyżeczki karmy dla kociąt. Po 12 tygodniu życia kot jest odstawiany od piersi i je wyłącznie pokarm stały.

Karma dla kota mokra, sucha, a może mleko?

Czy podawać kociakowi mleko krowie? Zdecydowanie należy tego unikać. Jeśli nie ma możliwości, aby do 12 tygodnia kociak był karmiony mlekiem matki, można dokarmiać go specjalnym mlekiem dla kociąt kupionym w sklepie zoologicznym. Po 12 tygodniu karma dla kota będzie wystarczająca. Mleko dla kotów (specjalny preparat, nie krowie!) jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli z jakiegoś powodu kot nie akceptuje pokarmu stałego – można wówczas dodać trochę takiego mleka do karmy, aby poprawić jej smakowitość. Takie mleko oferuje sklep zoologiczny.

Czy karma mokra, czy sucha dla kociaka? Zdecydowanie lepszym wyborem będzie karma mokra – zarówno dla kociaka jak i dla dorosłego kota – zawiera odpowiednią ilość wody, co w przypadku kotów jest bardzo ważne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu preferujemy karmienie kota karmą suchą, to warto na samym początku dodać do niej trochę wody, aby granulki były odpowiednio miękkie i lepiej trawione przez kociaka. Pamiętajmy, że wybór pomiędzy suchą a mokrą karmą bardzo często jest już na tym etapie wyborem na całe życie – z dużym prawdopodobieństwem ciężko będzie przekonać kociaka karmionego w młodości mokrą karmą, do suchej karmy na późniejszych etapach życia.

Wśród właścicieli kotów częstą praktyką jest też karmienie łączone – kot je mokrą karmę np. rano i wieczorem, a w ciągu dnia dostaje dodatkowo karmę suchą. Jeśli preferujemy takie rozwiązanie to należy pamiętać, że jest ono niewłaściwe! Karma dla kota sucha i karma mokra inaczej się trawią, łączenie tych dwóch pokarmów powoduje niestrawności i problemy żołądkowe, a w dłuższej perspektywie czasu – problemy z układem pokarmowym!

Najlepiej karmić mało, ale często!

Kocięta do około 4 miesiąca powinny jeść małe porcje nawet do 20 razy dziennie. Ich żołądek jest jeszcze na tyle mały, że większych porcji nie są w stanie zjeść, a zapotrzebowanie energetyczne jest stosunkowo duże. Po 4 miesiącu liczbę karmień można redukować, ale nadal powinna ona pozostawać na poziomie około 10 karmień na dobę – rozłożonych w równych odstępach czasu. Po 7 miesiącu można pozostawić 4-5 karmienia kota na dobę i takie rozwiązanie może postać na całe kocie życie, ale nadal im częściej karmimy kota tym lepiej dla jego zdrowia.

Jaką karmę dla kota wybrać?

Niezależnie od tego czy wybierzemy suchą, czy mokrą karmę dla kota, koniecznie wybierzmy produkt wysokiej jakości – duża zawartość mięsa, brak sztucznych dodatków i konserwantów – to podstawowo kryteria wyboru. Kot nie musi mieć urozmaiconej diety – dlatego nie jest konieczne kupowanie karm o wielu różnych smakach, ważne jest jednak, aby była to dieta dobrze zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Drób, ryba, a może wołowina? W sosie czy galaretce? Jeśli to pierwszy kociak w rodzinie to od razu podpowiemy, że najpewniej sam wybierze, który rodzaj pożywienia mu najbardziej odpowiada i z pewnością wyraźnie zasygnalizuje swoje niezadowolenie przy misce, jeśli karma dla kota mu nie zasmakuje.

Nie zapomnij o wodzie dla kota

Kot od samego początku powinien mieć zapewniony dostęp do wody – zwłaszcza jeśli karmimy go suchą karmą. Niestety odstała w misce woda często nie jest preferowana przez koty, dlatego już na samym początku warto pomyśleć o fontannie dla kota – która jest znacznie atrakcyjniejszą formą podania wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here