Sterylizowanie kotów ma na celu nie tylko pozbawić zwierzęta zdolności do reprodukcji, ale także wymusić na nich zmianę zachowań. Koty po zabiegu sterylizacji są spokojniejsze, nie odczuwają również potrzeby znaczenia terenu moczem, co w warunkach domowych jest zjawiskiem niezwykle uciążliwym. Niestety sterylizacja wiążę się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia otyłości. Specjalna karma dla kota po sterylizacji ma na celu ograniczyć to ryzyko, pomagając utrzymać zwierzę w dobrej kondycji.

Specjalna karma dla kota po sterylizacji

Sterylizowane koty są spokojniejsze i zwykle zdecydowanie mniej aktywne. Spowolnieniu ulega również ich wewnętrzny metabolizm, co przekłada się na większą tendencję do tycia. Jeśli kaloryczność codziennych posiłków kota nie zostanie ograniczona, zwierzę dość szybko zacznie przybierać na wadze. Specjalistyczne karmy dla sterylizowanych kotów mają celowo obniżoną gęstość kaloryczną, dzięki czemu przy tej samej objętości co karmy tradycyjne, zawierają około 30 procent mniej kalorii. W większości przypadków są to mokre karmy, które zawierają dużo wody. Mokra karma dla kota po sterylizacji chroni domowego pupila nie tylko przed otyłością, ale także przed odwodnieniem i chorobami nerek. Trzeba podkreślić, że wciąż jest to karma pełnoporcjowa, czyli zawierająca wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje dorosły kot.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Zwiększenie porcji karmy

Wiele kotów po sterylizacji ma większy apetyt, co dodatkowo sprzyja tyciu. Jeśli kot ma zaspokoić głód, warto nieznacznie zwiększyć standardową porcję karmy lub dołożyć kolejny posiłek w ciągu dnia. Oczywiście wszystko przy założeniu, że dotychczas stosowaną karmę zastąpi specjalna karma dla kota po sterylizacji, o mniejszej gęstości kalorycznej. Głównym składnikiem tego typu karm jest woda. Ich objętość w stosunku do kaloryczności jest zatem bardzo duża i dołożenie niewielkiej ilości pożywienia do każdej porcji nie powinno mieć negatywnego wpływu na wagę kota. Oczywiście zwierzę należy obserwować. Jeśli pomimo stosowania dobrej jakości karmy dla kotów sterylizowanych następuje wzrost masy ciała, należy zmniejszyć wielkość porcji lub zredukować ich dzienną liczbę.

Modyfikacja codziennej diety kota po zabiegu sterylizacji jest niezbędna, by zachować zwierzę w dobrej kondycji i chronić je przed otyłością. Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie standardowej karmy przez karmę dla kotów sterylizowanych, o mniejszej gęstości kalorycznej. Należy wybrać produkt dobrej jakości, pełnoporcjowy. Dzięki temu kot nie będzie głodny i jego wszystkie potrzeby żywieniowe będą zaspokojone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here