Linienie to naturalny proces zrzucania i wymiany okrywy włosowej. Występuje dwa razy do roku u płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. My najczęściej obserwujemy ten proces wiosną i jesienią u naszych domowych pupili- psów i kotów. Głównym zadaniem wymiany sierści jest przystosowanie włosów do nowych warunków atmosferycznych. Proces ten bywa bardzo uciążliwy zarówno dla zwierząt, jak i dla właścicieli.

Co warto wiedzieć o linieniu u zwierząt?

Nie wszystkie zwierzęta przejdą linienie w ten sam sposób. Najbardziej uciążliwe jest to w przypadku psów długowłosych, których sierść składa się z dwóch warstw- długich, twardszych włosów i krótkiego, miękkiego podszerstka. Dodatkowa warstwa, ma za zadanie chronić zwierzę przed niskimi temperaturami. Oczywiście wiosną pies nie potrzebuje już tak dużej ochrony, co wiąże się z bardzo intensywnym procesem linienia.

W przypadku ras krótkowłosych, a także kotów, linienie występuje niemalże cały rok, jednak jest to proces łagodny i delikatny. Małe psy tj. york, czy maltańczyk nie wymieniają sierści w ogóle. Jeżeli więc Twój pupil należy do powyższych kategorii lub jest kotem, prawdopodobnie przejdzie proces linienia stosunkowo łatwo i szybko.

Linienie z pewnością jest uciążliwe dla właścicieli, którzy zmuszeni są walczyć z sierścią znajdującą się niemalże w całym domu. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku naszych pupili. W skutek wypadania ich sierść staje się przerzedzona, nierówna i matowa. Ponadto psa może męczyć gorączka, świąd, osłabienie, niechęć do zabawy czy jedzenia.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Jak pomóc swojemu pupilowi?

Najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest częste wyczesywanie zwierzaka. Wypadająca sierść może tworzyć kołtuny, które mogą nawet doprowadzić do zakażeń wirusowych bądź bakteryjnych. Ponadto regularne wyczesywanie, działa jak masaż. Pobudza wzrost nowych włosów, poprawia krążenie oraz przynosi ulgę. W przypadku ras długowłosych najlepiej sprawdzą się grzebienie o różnym rozstawieniu zębów. Krótkowłosemu pupilowi z pewnością przyniesie ulgę zwykła szczotka z twardym i gęstym włosiem lub nawet gumowa rękawica. Aby przyśpieszyć proces wymiany włosia, a także zmniejszyć dolegliwości skórne pomocna może być kąpiel w delikatnym szamponie przeznaczonym dla psów.

Furminator dla psów długowłosych

Szczotka do wyczesywania podszerstka dedykowana dla psów od 23 do 41 kg. Zapobiega powstawaniu kołtunów i kołtunów i wspomaga odrastanie nowej sierści.

Drapak dla kota na krawędzie mebli.

W przypadku mruczków najlepszym wyjściem będzie zamontowanie narożnych drapaków ze szczotkami. Zwierzak, ocierając się o nową zabawkę, samoistnie wyczesze martwy włos.

W okresie linienia warto także zadbać o prawidłową dietę psa lub kota. Prawidłowe nawyki żywieniowe poprawią funkcjonowanie organizmu oraz złagodzą dolegliwości związane z wymianą sierści. Dieta pupila powinna być bogata w cenne minerały oraz witaminy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6. Odbudowę włosia wspomogą aminokwasy siarkowe tj. biotyna, metionina czy cystyna. W okresie zmiany włosia, zwierzak poza pełnowartościową karmą, powinien otrzymywać także dobrane do swoich potrzeb i wieku suplementy diety.

Domowe sposoby na pozbycie się sierści z otoczenia

Gdy stosowane działania nie przynoszą rezultatów i nasz pupil wciąż zostawia sierść w każdym zakątku domu, nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po narzędzia, dzięki którym uda nam się ich pozbyć. Usunięcie sierści z mebli będzie możliwe za pomocą rolek z taśmą, do których przykleją się wszelkie zanieczyszczenia. Rolki mają kilka wymienianych warstw taśmy, które po skończeniu można wymienić na nowe. Można się także posłużyć rękawicą z szorstkiego włosia, bądź welurową szczoteczką. Sprzątanie ułatwią także odkurzacze z końcówką w kształcie niewielkiej szczoteczki. Nakładki te kosztują niewiele, a bardzo skutecznie zbierają część włosów z mebli.

Linienie to z pewnością uciążliwy proces zarówno dla zwierzaka, jak i również dla właściciela. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, aby przyśpieszyć ten proces. Zachowanie właściwej higieny przyniesie ulgę pupilowi, a specjalne narzędzia ułatwią sprzątanie oraz usuwanie sierści z mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here