Jednym z bardzo dużych problemów, które dręczą sporą część posiadaczy kotu jest to, że niektóre z nich nie chcą spać w nocy. Jest to spowodowane ich naturą i faktem, że są to zwierzęta nocne. Jednak na szczęście istnieją metody, które spowodują, że kot nie będzie aż tak aktywny w nocy. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych wskazówek, które pokazują co zrobić żeby kot spał w nocy.

Ile czasu kot potrzebuje na sen?

Pierwszą kwestią, którą trzeba rozważyć to ile śpi kot. Koty właśnie ze względu na swoją naturę najbardziej aktywne są o zmierzchu i świcie, ponieważ jest to ich czas na polowanie. Najczęściej zwierzęta te śpią około 12 nawet do 16 godzin na dobę, zarówno w dzień jak i nocy. Na długość snu kota ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Najważniejszym z nich jest wiek kota. Im jest on starszy tym więcej czasu poświęca na sen, starsze koty są w stanie przespać nawet do 20 godzin na dobę. Oczywiście jest to spowodowane spowolnieniem procesów regeneracyjnych.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Zabawa z kotem

Jednym ze sposobów, który jest dość skuteczny wówczas, gdy kot chce się bawić całą noc jest codzienna zabawa z kotem, która po prostu go wymęczy. W większości przypadków koty nie latają luzem tylko są typowymi zwierzakami domowymi. Pozwala to na zapewnienie kotu bezpieczeństwa, ale także zapewnia mu to pewną równowagę środowiska. W przypadku ciągłego przebywania w domu należy zapewnić kotu potrzebę polowania. Bardzo dobrym pomysłem jak uspokoić kota w nocy jest intensywna zabawa krótko przed snem. Może być to np. 15 minut przed naszym położeniem się do łóżka i nakarmienie go po zabawie. Takie podejście nie tylko spowoduje, że kot będzie bardziej zmęczony, ale także będzie miał wrażenie, że upolował swoją „ofiarę”. Wówczas też zmniejszymy szansę, że kot nie daje spać i my przez to jesteśmy niewyspani.

Regularne posiłki

Kolejną sprawą, o którą warto zadbać są regularne posiłki. Jeżeli będziemy dawać kotu jedzenie o stałych porach to narzucimy mu pewne przyzwyczajenia i w pewnym sensie go zaprogramujemy. Pokażemy mu, że o pewnych porach dostaje jedzenie, a o innych śpi. Warto połączyć ten aspekt z zabawą przed snem. Warto również pamiętać, że nie kotom nie należy podawać suchej karmy, zwłaszcza w przypadku gdy kot ma możliwość dojadać cały czas. Jeśli mamy taką sytuację to dużo częściej będziemy musieli odpowiedzieć na pytanie jak uspokoić kota w nocy.

Telewizja dla kota

Jeszcze jednym ciekawym pomysłem, który pozwoli cieszyć się spokojem w nocy jest kocia telewizja. Większość z nas też bardzo lubi zasypiać przy włączonym telewizorem. Telewizją dla kota będzie możliwość obserwowania świata zewnętrznego. Warto więc zapewnić kotu możliwość obserwacji np. umieszczając legowisko przy balkonie lub nawet na. Jednak jeśli chcemy zostawić kota na balkonie musimy zadbać o jego odpowiednie osiatkowanie. Wówczas dzięki takiemu umieszczeniu legowiska nie trzeba sobie zadawać pytania jak nauczyć kota spać w legowisku.

Jak widać sposobów na uspokojenie kota w nocy jest co najmniej kilka. Wśród nich z całą pewnością każdy właściciel znajdzie takie, które uspokoją jego pupila.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here