W Polsce bardziej popularna stała się hodowla alpak, nie tylko w gospodarstwach turystycznych, ale też jako źródło dochodu ze sprzedaży włókna tych zwierząt. Alpaki w Polsce szybko się aklimatyzują. Wełna z alpak jest cieplejsze od owczej wełny, wykorzystywane jest do produkcji płaszczy, czapek, szalików, maskotek. Alpaki zostały sprawdzone do Polski w Chile w 2004 roku. Alpaki to zwierzęta osiągające 128-151 cm długość, wysokość ok. 100 cm, ważą średnią do 55-88kg.

Hodowla alpak

Te zwierzęta posiadają dwudzielną wargę, przez co jedząc rośli, nie wyrywają ich z korzeniami. Alpaki mają miękkie poduszki stopy, przez co nie niszczą pastwisk. Podstawą diety alpak jest trawa, a podczas zimy jedzą siano. Na 1 ha łąki można wykarmić 30 alpak przez cały rok. Czas trwania ciąży u alpak wynosi 335-340 dni, rodzą jedno młode. Zwierzęta osiągają dojrzałość płciową, mając 8 miesięcy, do reprodukcji samicę muszą osiągnąć minimum 75% masy dorosłego osobnika. Chów alpak jest mniej pracochłonny niż w przypadku bydła mlecznego. Hodowla tych zwierząt nie jest łatwa, ponieważ często występuje problemy zdrowotne alpak.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Rasy alpak

Występują 2 rasy alpak: Huacaya, Suri. W przypadku rasy Suri futro z alpaki jest delikatne i cienkie, przez co bardziej pożądane w przemyśle włókienniczym. W rasy Huacaya wełna przypomina wełnę owczą. Zwierzęta rasy Suri są nawet dwa razy droższe od ras Huacaya. Wybór rasy wpływa na opłacalność hodowli alpak. Cena alpak sprowadzonych z Anglii wynosi 4 000 złotych, jednak panuje tam gruźlica, która może przenosić się na ludzi. Dobry samiec, po którym będziemy mieć ładne zwierzęta, kosztuje 20-40 tysięcy.

Cena alpak zależy od rasy, wieku, płci. W Polsce dwuletnie alpaki można kupić już za 7 tysięcy złotych. Nie zawsze sprzedaż alpak w niskiej cenie, jest dobrą propozycją zakupu, ponieważ zwierzę może być w złej kondycji i potrzebuje leczenia, co powoduje dodatkowe koszty. Strzyżenie alpak odbywa się raz w roku, można uzyskać od 3 do 5 kg wełny z jednego zwierzęcia. Sprzedając wełnę z alpaki cena włókna, zależy do tego, czy jest ona przerobiona, czy nie. Zarobek za nieprzerobioną wełną wynosi w granicach 50–100 zł/kg, a przerobiona może kosztować 350–500 zł/kg.

Opłacalność hodowli

Jeśli zastanawiasz się, jakie zwierzęta hodować dla zysku warto postawić na alpaki. Zwierzęta te mogą żyć nawet 20-25 lat. Miesięcznie koszt hodowli tych zwierząt wynosi 50-100 złotych. Jednak jest to czasochłonna inwestycja wymagająca czasu, pierwsze zyski mogą być dopiero po 2 latach. W takiej dziedzinie biznesu jak hodowla alpak opłacalność zależy od wybranego modelu biznesowe. Na początek wystarczy zakup jednego samca i kilka samic. Alpaki nie wymagają specjalnego pomieszczenia do hodowli, wystarczy szopa lub stodoła. Zwierzęta te nie wymagają specjalnej pielęgnacji, żywienia. Na polskich rynku jest nisza w hodowli w tych zwierząt, ich wełna jest bardzo wartościowa, może konkurować z luksusowymi włóknami tak jak np. jedwab. Rozpoczynają biznes w tej branży, warto zadbać o odpowiednie działania marketingowe.

Aby zobaczyć alpaki na żywo można skorzystać z oferty dostępnej na stronie https://prezentmarzen.com/alpakoterapia-zabawa-z-alpakami-ciechanowiec/.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here