Wbrew pozorom hodowla ślimaków może być bardzo dochodowym zajęciem. Za 10 ton utuczonych ślimaków możemy zarobić…nawet do 250 tyś. zł ! Oczywiście wiążę się to z pewnym wysiłkiem oraz dużą dozą cierpliwości, ponieważ wyhodowanie dorosłego ślimaka zajmuje ok. pól roku.

Zaplecze techniczne

Ślimaki oprócz czasu potrzebują również odpowiedniej infrastruktury. Magazyn na ślimaki, to podstawa. Powinien mieć określone wymiary (min. 30 m. kw.) i parametry tj. wilgotność powietrza na poziomie 70-90% oraz temperaturę wynoszącą ok. 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo potrzebujemy jeszcze inkubator do jaj i magazynu na paszę. Wszystko powinno zostać ogrodzone siatką zabezpieczającą przed ucieczką. Kiedy wszystkie wymogi są spełnione, pora wybrać rodzaj hodowanego przez nas ślimaka.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Wybór ślimaka

Tutaj sprawa jest bardzo prosta, mamy do wyboru tylko dwa: ślimak winniczek i ślimak afrykański. Ślimak winniczek jest mniej opłacalną opcją w tym duecie, ze względu na niską cenę skupu oraz ochronę ministra środowiska, który co roku wydaje rozporządzenie odnośnie ograniczenia zbioru. Ślimak afrykański jest skupowany po wyższej cenie, ok 4 euro za kg, zbioru nie ograniczają rozporządzenia, nie jest pod ochroną i jest skupowany w każdej ilości. Aby rozpocząć hodowlę musimy kupić tzw. ślimaki mateczne w ilości…3.000 szt. Na szczęście wystarczy to zrobić tylko raz. Z jednego ślimaka możemy uzyskać ok. stu nowych.

Dotacje

O dotację na hodowlę ślimaków możemy się starać, poprzez złożenie wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wyznaczonym przez agencję terminie. Aby uzyskać dotację należy spełnić cztery warunki:

  • posiadać min. 1ha ziemi
  • pełnoletniość w dniu składania wniosku
  • nie otrzymanie dotacji w poprzednim Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013
  • przedłożyć biznesplan i zobowiązać się od jego realizacji

Wysokość dotacji to nawet 60.000 zł, zatem dla przyszłych hodowców ślimaków to spora pomoc. Szacunkowo koszt założenia hodowli ślimaków, jeśli posiadamy już ziemię to ok. 55.000 zł.

Hodowla ślimaków w domu

Jeśli nie chcesz hodować ślimaków na dużą skalę, tylko na własne potrzeby kulinarne, możesz to zrobić we własnym domu. Potrzebne będzie terrarium, w którym powinna znajdować się warstwa gleby wierzchniej, dzięki temu ślimaki będą bez problemowo się przemieszały i załatwiały potrzeby fizjologiczne. Im bardziej warunki w terrarium będą przypominać naturalny ekosystem ślimaków, tym lepiej będzie im się żyło, co wiążę się z lepszym rozwojem i rozmnażaniem. Tak jak przy hodowli na dużą skalę powinny zostać spełnione wymogi odnoście temperatury i wilgotności ( 20 stopni C oraz ok 90% wilgotności powietrza) w terrarium. Jeśli chodzi o karmienie, to również nie stanowi dużego problemu, ponieważ ślimaki są roślinożerne, więc mogą żywić praktycznie każdą rośliną, aczkolwiek najbardziej lubią aromatyczne zioła.

Złoto dla wytrwałych

 Hodowla ślimaków to wymagające zajęcie. Musimy poświęcić sporo środków na rozruch hodowli, czasu na dbanie aby naszym bezkręgowcom żyło i rozmnażało się jak najlepiej, oraz zdobywanie wiedzy w celu doskonalenia swoich hodowli. Za to kiedy przyjdzie czas zbiorów, wszystko zwróci nam się z nawiązką.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here