Jeśli chodzi o współistnienie gatunków mówić można o różnych istotnych formach. Warto między innymi powiedzieć nieco więcej na temat tego czym charakteryzuje się tak zwane współbiesiadnictwo a wiec komensalizm.

Wszelkie pojęcia związane ze współistnieniem na ziemi różnych gatunków budzą u nas duże zainteresowanie i dlatego chcemy się tymi kwestiami zainteresować i bliżej poznać tematykę jaka będzie się z tym wiązać. dlatego w ramach tego co budzi nasze zainteresowanie pojawia się między innymi komensalizm, który chcemy scharakteryzować właśnie w tym wpisie. Pojęcie komensalizmu bierze się z języka łacińskiego od słowa współbiesiadnik i dlatego właśnie to określenie dość często traktuje się jako pojęcie, które określać będzie współbiesiadnictwo. Takie pojęcie pozwala w jakieś mierze zrozumieć to co tak naprawdę będzie się za tym pojęciem kryć, dlatego od tej strony warto będzie na to pojęcie zwracać uwagę. Jest to według zoologa Edouarda van Bendena, który to pojęcie stworzył najbardziej charakterystyczny, pierwotny typ oddziaływania protekcyjnego.

Czym jest komensalizm?

Charakteryzując pojęcie komensalizmu należy wskazać, że będzie to pewna forma zależności, która będzie miała charakter symbiozy między dwoma albo też większa ilością gatunków, przy czym jeden gatunek będzie czerpać z tej zależności korzyści i nie będzie tutaj dochodziło do szkody na innych owadach. W tym względzie wymienić będzie można kilka przykładów, które zostaną nieco później wskazane w tym wpisie. Co do zasady komensalizm będzie polegał na tym, że jest to stosunkowo luźne i najmniej obligatoryjne powiązanie międzygatunkowe, jako, że obaj partnerzy często będą egzystować niezależnie od siebie. Co bardzo ważne takie współistnienie tych dwóch organizmów bez siebie nie będzie dla nich żadnym problemem i sytuacja nie będzie stanowić kłopotu, komensalizm nie będzie więc generował związków o obligatoryjnym charakterze, dlatego na to właśnie będzie zasługiwać ta forma oddziaływania. Jeden z partnerów będzie odnosił korzyść i ma biologiczną przewagę nad osobnikami takiego samego gatunku, które nie będą pozostawać w takim związku. Może jednak dojść do takich sytuacji, w których będziemy mieli sytuację, gdy komensalizm będzie się zmieniał w mutualizm albo też pasożytnictwo.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Przykłady komensalizmu – na co warto zwrócić uwagę

Warto więc przejść do pokazania tego jak wyglądają obecnie przykłady komensalizmu, na które oczywiście warto zwracać uwagę. Podstawowa sprawa, na jaką trzeba zwrócić uwagę to między innymi lew i hiena. Hiena będzie bowiem zjadać resztki pokarmu, jakie zostawia lew i nie będzie w ten sposób czynić dla niego żadnej szkody. Ryba podnawka i rekin to kolejny przykład. Ryba będzie przypływać bardzo blisko rekina i korzysta z jego pożywania. Natomiast rekin nie będzie dla niej zagrożeniem, ponieważ rybka będzie pływać pod nim a jest tak mała, że rekin nie będzie mógł jej zauważyć. Dodatkowo nie próbowałby jej łapać, ponieważ nie miał by szans, by się nią najeść. Kolejny morski przykład to ryba rożanka oraz małża. Rożanka będzie składać ikrę w skrzelach małża i korzystać będzie jego długiego pokładełka. Następnie samiec uwolni w pobliży małża mleczko, które się tam dostanie i będzie zapładniać ikrę. Dzięki temu różanki mają ochronę i po pewnym czasie będą usuwać się z małża i jednocześnie oczywiście nie będą mu robić krzywdy. Owad rybik i mrówki to kolejny przykład komensalizmu. Rybiki żyją wśród mrówek i korzystają z pokarmu, który jest gromadzony przez mrówki bez szkody dla nich. Przykład roślinny to tak zwane epifity, a więc wszelkie drzewa żyjące w wilgotnym lesie równikowym, na których będą rosnąć takie rośliny jak mchy, paprocie, storczyki czy liany. Epifity nie będą czynić szkody drzewom, ale pobierają jedynie wodę, która będzie po drzewie ściekać. Kolejna sprawa to ryb błazenki oraz ukwiały. Rybki zamieszkują w ramionach koralowców, które zapewniają swoimi parzydełkami odpowiednią ochronę błazenkom. Ostatnie dwa przykłady to niektóre płaskie robaki, które będą przyczepiać się do skrzeli krabów i w ten sposób mają ochronę, transport i pożywienia, a ostatnia sprawa to ryba remora, która ma specjalnie zbudowane płetwy i dzięki temu przyczepia się do dużych ryb, które zapewnić jej mogą odpowiedni transport.

Zwracając uwagę na komensalizm nie można zapominać również o pewnych owadach, które to decydują się na życie w ptasich gniazdach, gdzie mają możliwość żywienia się resztkami pokarmów gospodarza lub też piórami jakie będą mogli znaleźć w gniazdach.

Ogólnie można powiedzieć, że komensalizm to taka forma współżycia, w ramach której dochodzić będzie do tego, że jeden osobnik będzie mógł na tym korzystać, a dla drugiego będzie to obojętne, a wiec taka forma nie będzie mu przeszkadzać. Ogólnie więc, dopóki nie będzie przechodzić do sytuacji, w której forma współżycia przekształci się w pasożytniczy tryb życia, można potraktować komensalizm raczej jako formę pozytywną. nie trzeba więc do komensalizmu odnosić się negatywnie.