Zaadoptowanie psa lub kota to wniesienie do domu nowego źródła radości i bezgranicznego ciepła. Czasem jednak bywa, że nie spodziewamy się jakie niedogodności mogą się z tym wiązać, zanim nie zamieszkamy z pupilem. Jedną z nich może być uczulenie na sierść. Kiedy tak się stanie, szukamy najczęściej informacji na forum o alergii na psa bądź kota. Nie musicie już czytać setek stron, w tym artykule opowiemy Wam w pigułce o owych uczuleniach.

Czym jest uczulenie?

Najprościej mówiąc, alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na pewne bodźce z zewnątrz, które nie powinny wpływać negatywnie na nasz organizm. Układ odpornościowy traktuje jako zagrożenie czynniki, które na ogół są neutralne. Jednym z częściej spotykanych alergenów jest sierść zwierząt. Czy to oznacza, że alergicy nie powinni decydować się na przygarnięcie nowego czworonożnego członka rodziny? Nie, jednak należy być ostrożnym, obserwować swoje ciało i w porę reagować.

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Objawy uczulenia na psa

Objawy alergii możemy podzielić na trzy kategorie dotyczące: skóry, oczu i układu oddechowego. W kontakcie z alergenami na skórze może pojawić się rumień, wysypka albo pokrzywka, zdarza się również odczuwanie świądu. Oczy natomiast reagują zaczerwienieniem spojówek oraz łzawieniem, czasem, tak samo, jak w przypadku skóry, wstępuje się swędzenie. W przypadku alergii ze strony układu oddechowego możemy spodziewać się objawów takich jak: kaszel, kichanie, nieżyt nosa, problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga udzielenia jak najszybszej pomocy.

Alergia na psa – po jakim czasie występuje?

Niestety nie da się podać dokładnych danych. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ u jednej osoby objawy mogą pojawić się od razu po pierwszym kontakcie ze zwierzęciem, a u innej po kilku godzinach lub dniach. Jednak reakcja organizmu jest dość szybka i dobrze zauważalna, że nie sposób jej przeoczyć. Kiedy dostrzeżemy pierwsze sygnały świadczące o alergii, należy niezwłocznie wybrać się do specjalisty, który wskaże nam co powinniśmy dalej robić i ewentualnie wprowadzi leczenie.

Koty – jak uczulają?

A co z kotami? Czy one również mogą powodować uczulenie? W tym przypadku, przed przyjęciem pod swój dach czworonoga, także należy zastanowić się czy nie mamy alergii na sierść kota, ponieważ one, tak samo jak psy, są źródłem alergenów, które mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje przebywania z naszym pupilem. Ponadto owo uczulenie występuje dwa razy częściej niż w przypadku psów. Objawy alergii na kota są takie same, jak wspomniane powyżej, chociaż wywołane innym czynnikiem. W trakcie ewentualnej wizyty u alergologa najlepiej powiadomić go jakie zwierzę spowodowało uczulenie, by być szybciej i dokładniej zdiagnozowanym.

Alergia na kota – po jakim czasie występują objawy?

Czas wystąpienia symptomów uczulenia na kota również jest zależny od konkretnego organizmu, nie ma reguły określającej kiedy się pojawią. Rekcja może być niemal natychmiastowa – w ciągu kilku minut lub opóźniona, czyli występująca po godzinach. Rzadziej zauważa się, że uczulenie pojawiło się dopiero po upływie dni. Spowodowane jest to tym, że kocie alergeny uczulają silniej.

Remedium na alergię – odczulanie

Kiedy dowiemy się, że jesteśmy alergikami, często zadajemy sobie pytanie: czy alergia na psa (bądź kota) mija? Otóż tak! Oczywiście, nikt nie zagwarantuje nam, że każdy pozbędzie się w pełni uczulenia, niektórzy mogą jedynie skutecznie wyciszyć jego objawy, jednak to również znacznie poprawi jakość życia. Sposobem na pozbycie się alergii jest immunoterapia, czyli odczulanie. Jest to systematyczne podawanie małej ilości alergenu, by organizm mógł się do niego przyzwyczaić i przestać reagować negatywnie. To wybawienie dla miłośników zwierząt.