Kot, aby mógł się prawidłowo rozwijać i funkcjonować na co dzień, musi przyjmować regularne posiłki, które zapewniają mu odpowiednią dawkę niezbędnych składników odżywczych. Choć z reguły mruczki nie gardzą smacznym kąskiem, zdarzają się sytuacje, w których odmawiają jedzenia. Dlaczego tak się dzieje? Czy zawsze jest to powód do niepokoju? Sprawdź!
Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?
Przyczyny odmawiania jedzenia mogą być bardzo różne – od tych całkiem błahych i prostych do wyeliminowania, po poważniejsze, wymagające konsultacji ze specjalistą. Twoim zadaniem jest zatem wnikliwa obserwacja zachowania zwierzęcia. Dokonując kilku prostych zabiegów, część przyczyn z łatwością możesz potwierdzić bądź wykluczyć i skupić się na kolejnych. Jeżeli Twój pupil nie chce jeść, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii! Oto najczęstsze powody braku apetytu u kota.
Obecność pilobezoarów
Pilobezoary to kulki sierści, które zalegają w przewodzie pokarmowym. Zakłaczenie, jak potocznie bywa nazywana niedrożność układu pokarmowego spowodowana pilobezoarami, to problem, z którym koty zazwyczaj świetnie radzą sobie samodzielnie. Czasem jednak potrzebują pomocy w pozbyciu się zalegającej treści. Jeśli preparaty przeznaczone do odkłaczania nie zdają egzaminu, konieczna jest wizyta u lekarza. Problem ten objawia się nie tylko brakiem apetytu, ale też m.in. zaparciami bądź biegunką, wymiotami, osłabieniem.
Choroby wymagające natychmiastowego leczenia
Istnieje szereg chorób, których objawem (jednym z wielu) może być utrata apetytu. Należą do nich m.in. cukrzyca, choroby wątroby, choroby nerek. Nie możesz stwierdzić ich samodzielnie, ani tym bardziej leczyć, dlatego wszelkie objawy, które Cię niepokoją, powinny być zgłoszone lekarzowi. Mruczki mogą też zapadać na łagodniejsze schorzenia, jak np. przeziębienie, w wyniku którego będą borykać się z zatkanym nosem. Wszelkie infekcje, a zwłaszcza te, które wiążą się z utratą lub osłabieniem węchu, będą najpewniej skutkować brakiem apetytu. Wiele kotów odmawia jedzenia z powodu problemów stomatologicznych, dlatego regularna kontrola kociego pyszczka to podstawa.
Zepsuta karma lub/i karma niskiej jakości
Jeśli Twój kot nie zje posiłku, karmę należy zabrać i zabezpieczyć, aby nie zwietrzała i nie zepsuła się. Pokarm pozbawiony przyjemnego dla mruczka smaku i zapachu nie zyska jego uznania, nie mówiąc już o tym, że nie zechce on zjeść nieświeżego czy zepsutego pożywienia. Kiedy więc Twój podopieczny odmówi jedzenia, a stanowi temu nie będą towarzyszyć inne niepokojące objawy, w pierwszej kolejności zaserwuj mu świeże jedzenie. Pamiętaj również, aby wybierać wyłącznie najwyżej jakości karmy, jak np. karmy bytowe dla kota SPECIFIC™, które są nie tylko smakowite, ale stanowią bogate źródło dobroczynnych składników.
Problematyczna… miska
Kot, z tylko sobie znanego powodu, może nie chcieć jeść z miski określonej wielkości czy wykonanej z konkretnego tworzywa. Ponadto miska może nie spełniać oczekiwań, gdy… będzie brudna. Pamiętaj więc o jej regularnym myciu. Jeszcze inny kłopot związany z miską dotyczy jej położenia. Z pewnością nie może znajdować się w pobliżu kuwety. Powinna natomiast stać w miejscu cichym, spokojnym, uznawanym przez kota za bezpieczne, w którym bez przeszkód i stresu może zjeść.
Inne przyczyny braku apetytu
Mruczek może odmawiać jedzenia jeszcze z wielu innych przyczyn, jak m.in. upał, zmiana miejsca zamieszkania, dłuższe rozstanie z opiekunem czy pojawienie się nowego członka rodziny – ludzkiego bądź zwierzęcego. Jeśli Twój kot nie chce jeść, dokładnie przeanalizuj sytuację i wyklucz przyczyny takie jak m.in. zwietrzała karma (wymień na nową porcję), brudna miska (zadbaj o jej czystość) czy jej niewłaściwe ułożenie. W przypadku, gdy Twoje działania nie przyniosą efektu lub gdy obserwujesz niepokojące objawy, udaj się do lekarza. Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi na głodówkę, dlatego też apetyt, w przypadku jego utraty, powinien być niezwłocznie stymulowany w różny sposób, m.in. farmakologicznie, aby nie dopuścić do utraty wagi i stłuszczenia wątroby.