Życie pędzi coraz szybciej, a my mamy coraz mniej czasu na spacerowanie i cieszenie się życiem. Warto znaleźć czas na wspólny spacer z psem, który pozwoli mu realizować jego podstawowe potrzeby.
Jak często wychodzić z psem?
Powszechnie uznaje się, że pies powinien wychodzić trzy razy dziennie. Otóż, pies powinien wychodzić PRZYNAJMNIEJ trzy razy dziennie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wychodzić z psem częściej. Spacer z psem powinien trwać PRZYNAJMNIEJ kwadrans. Raz dziennie pies powinien wyjść na dłuższy spacer, nakierowany nie tylko na jego potrzeby fizjologiczne, ale również na realizowanie zachowań niezbędnych do utrzymania zdrowia psychicznego.
Pierwszy spacer z psem
Pierwszy spacer z psem powinien mieć miejsce przed świtem, by pies mógł załatwić swoje potrzeby. Jest to szczególnie ważne, jeśli domownicy budzą się wcześnie, a pies, dostosowując się do nich w naturalny sposób, świeżo po śnie ma pełny pęcherz.
Ostatni spacer z psem
Ostatni spacer z psem powinien mieć miejsce tuż przed snem domowników. Psy z chęcią dostosowują się do naszego trybu życia, i gdy dom cichnie a domownicy pogrążają się we śnie, pies również udaje się na spoczynek. Jeżeli domownicy mają nawyk późnego kładzenia się spać, warto zaplanować dodatkowy spacer, na około dwie lub trzy godziny wcześniej.
Długi spacer z psem
Możemy go zaplanować na przedpołudnie, południe lub popołudnie. Wtedy również i nam, ludziom, przyjemniej się spaceruje. Długi spacer z psem jest wybitnie ważny dla jego zdrowia psychicznego. Pozwala spożytkować nagromadzoną energię, oraz zrealizować podstawowe potrzeby psa. Poznawanie nowych zapachów to tylko jedna z nich. Taki spacer to również, a może przede wszystkim, okazja do budowania relacji i zaufania pomiędzy psem i człowiekiem, oraz doskonała okazja do nauki nowych rzeczy i utrwalania tych już poznanych. Idealny długi spacer z psem powinien trwać godzinę. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać na taki spacer własny codzienny trening. Jeśli lubisz biegać razem ze swoim psem, dobrze jest zapewnić mu swobodę ruchów i oddychania, zamieniając tradycyjną obrożę na szelki dla psa.
Pamiętaj, nawet jeśli twój pies większość czasu spędza w ogrodzie lub w kojcu, masz obowiązek raz dziennie zapewnić mu długi spacer.
Przeczytaj także:
Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?Zależnie od pory roku
Każdy właściciel psa powinien mieć na względzie nie tylko podstawowe potrzeby swojego psa, ale również dbałość o jego komfort. Przez tysiące lat życia przy człowieku psy stały się delikatniejsze niż ich wilczy przodek. W upalne dni potrzebują zapewnienia im możliwości wytchnienia w cieniu. Gdy na dworze jest bardzo duszno i gorąco, lepiej zrezygnować z codziennego biegania, a przespacerować się z psem po chłodnej trawie. Łapki dotykające nagrzanego betonu miejskiej dżungli mogą ucierpieć, a konieczność częstego pojenia i ochładzania psa uniemożliwi regularny trening. Podobnie zimą, gdy pies jest rozgrzany wylegiwaniem się w ogrzewanym pomieszczeniu, nagła styczność z oblodzonym chodnikiem i padającym śniegiem może mu nie wyjść na dobre. Dla psów z delikatnymi opuszkami oraz tych żyjących z nami w mieszkaniach, dobrym rozwiązaniem będą buty dla psa. Jeśli Twój pies na krótką sierść, która grozi wychładzaniem się jego ciała podczas jesiennej słoty, odpowiednia kurtka – szczególnie na spokojny spacer przy nodze lub wspólną pieszą wyprawę do znajomych może okazać się bardzo ważna. Szukając odpowiedniego sprzętu zarówno dla psa, jak i dla siebie koniecznie zapoznaj się z ofertą norweskiego producenta Non stop Dogwear.
Idąc z psem na długo spacer w gorące dni pamiętaj, by zawsze mieć ze sobą miskę i czystą wodę do picia.
Spacer ze szczeniakiem
Szczenięta potrzebują o wiele częstszych spacerów niż dorosłe psy. Po pierwsze, dzięki nim psy uczą się czystości. Odpowiednie pory spacerów są najskuteczniejszą formą nauki zachowania czystości. Poza nią, szczenięta dzięki spacerom poznają otaczający świat, uczą się chodzenia na smyczy i zaufania do reakcji swojego opiekuna. Aby szczenię nie brudziło w domu, a tym samym uczyło się poprawnych nawyków i sygnalizowania swoich potrzeb, należy je wyprowadzić do kilku minut po wybudzeniu się ze snu, oraz do dziesięciu minut po posiłku. Długi spacer ze szczenięciem może być nieco krótszy, ale warto by wówczas zamiast jednego spaceru odbyły się dwa.
Na co pozwalać na spacerze
Pamiętaj, aby pozwolić psu również na momenty w których ma swobodę, momenty które są tylko dla niego. Nie wybieraj na spacery zbyt krótkiej smyczy, która nie pozwala psu odejść od nogi. Takie smycze doskonale sprawdzą się w komunikacji miejskiej i podczas nauki, ale nie podczas swobodnego spaceru. Pozwól psu obwąchać spotykane po drodze elementy krajobrazu. W ten sposób psy zyskują informacje o tym, z czym mają do czynienia.
Na co zwracać uwagę
Podczas wspólnego biegania warto zwrócić uwagę, by smycz nie szarpała psa. Tradycyjna smycz jest niezastąpiona w wielu codziennych sytuacjach, jednak nie da się ukryć, że bieganie męczy, i – aby było zdrowe nie tylko dla psa, ale również dla człowieka, powinno zapewniać swobodę ruchów i równomiernie obciążać obydwie strony ciała. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest pas do biegania z psem, który nie ograniczy Twojego ruchu, a psu pozwoli dostosować się do twojego tempa.