Każdy właściciel psa doskonale wie, ile radości dostarcza on każdego dnia. Coraz więcej osób to rozumie i decyduje się na posiadanie czworonoga. Niektórzy marzą o psie wyłącznie rasowym i są w stanie zapłacić za niego mnóstwo pieniędzy, inni największą radość czerpią z faktu, że zaadoptują bezdomnego malucha.

Zanim pies pojawi się w domu

Zbiór informacji na temat przygotowań do posiadania psa i dalszej opieki nad nim można znaleźć na https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/adopcja_szczeniaka_przed_i_po_wskazowki_na_pierwsze_30_dni/. Czytelnik znajdzie tam porady na temat wielu aspektów adopcji. 

Najlepszy moment adopcji psa to czas pomiędzy 6 a 8 tygodniem jego życia. Jednak zanim pojawi się on w domu należy zaplanować i wybrać miejsce w mieszkaniu, gdzie znajdzie się legowisko nowego członka rodziny. Im starszy pies tym będzie on odczuwał większy stres związany z nową sytuacją życiową, dlatego legowisko psa powinno znajdować się w spokojnym zakątku, tak by czuł się on tam całkowicie bezpiecznie. Warto jednak pamiętać o swobodnym dostępie do legowiska, gdyby trzeba było często je sprzątać. 

Jeżeli adoptowany pies jest w wieku szczenięcym, trzeba spodziewać się nieuniknionych zniszczeń. Dlatego warto zapanować nad logistyką pomieszczenia i pochować wszelkie przedmioty, które nie powinny zostać zniszczone, ale też takie, które stanowiłyby niebezpieczeństwo dla psa. 

Edukację psa należy rozpocząć od samego początku, jednak jej zakres warto ustalić bardzo świadomie. Ważne, by wszyscy domownicy stosowali tę samą metodę i podobne komendy, tak by pies otrzymał jasny i precyzyjny przekaz. Najlepiej zacząć od tych elementów tresury, które zapewnią psu bezpieczeństwo w domu i na spacerze. 

Zanim pies pojawi się w domu dobrze jest przygotować adresówkę, którą przyczepi się do obroży, chyba że pies będzie zaczipowany, ale nawet wówczas przydaje się informacja z numerem telefonu i nazwiskiem właściciela psa. Ważną wskazówką dla osób przygotowujących się do adopcji jest konieczność ochrony szczeniaka przed kontaktem z chorobami zakaźnymi. We wczesnym okresie życia, mniej więcej do 12 tygodnia, psa trzeba izolować i starannie chronić. 

Przeczytaj także:

Wakacje z pieskiem – jak się przygotować?

Pierwsze tygodnie w nowym domu

 Gdy szczeniak w końcu trafia do domu, zaczyna się trudny okres dla właściciela, przede wszystkim z uwagi na potrzeby fizjologiczne psa. W pierwszej kolejności warto pokazać mu miejsce, gdzie może się załatwić. Jest to nieuchronne, dlatego trzeba jak najszybciej zapanować również nad sferą fizjologii. Pierwsze tygodnie psa w domu powinny charakteryzować się spokojem i wyciszeniem domowników, jeżeli w domu są dzieci, należy pokazać im jak obchodzi się z psem, tak by zwierzę czuło się cały czas bezpiecznie.  Wszystkie tego rodzaju informacje i porady znajdują się na https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/

Jeżeli pies był przyzwyczajony do określonej karmy, należy ją kontynuować, a gdy chcemy wprowadzić zmiany, to powoli, mieszając najpierw obie, by w końcu przestawić go na optymalny pokarm. Do karmy warto dobrać smakołyki, które przydadzą się w procesie tresury. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here