• Podcinanie pazurów kota

Podcinanie pazurów kociaka to nieodzowna część pielęgnacji. Koci pazur rośnie przez całe życie i dlatego kotek musi je regularnie ścierać usuwając martwy naskórek. Kotom żyjącym w naturalnym środowisku nie sprawia to problemu gdyż skacząc i biegając po twardych nawierzchniach automatycznie na bieżąco usuwają martwy naskórek. Domowe kociaki mają biegają i skaczą po miękkiej lub śliskiej nawierzchni, a więc mają bardzo ograniczone możliwości do naturalnego ścierania pazurów, dlatego potrzebują pomocy ludzi.
Regularne podcinanie pazurów u kota to nieodzowny rytuał żeby utrzymać tę część ciała w dobrym stanie i nie narażać mruczka na zachorowania, infekcje lub inne problemy zdrowotne.

Jak często obcinać kotu pazury?
Nie łatwo jest odpowiedzieć na to pytanie. Obserwując swojego kotka, każdy z nas sam musi znaleźć właściwy moment. Warto obserwować kota. Jeśli zauważymy, że zaczyna zaczepiać pazurami o dywan, brzeg kanapy, nasze ubranie to znak, że już czas na przycięcie pazurków.

Podczas obcinania pazurków warto także uważnie przyjrzeć się łapom kota. Należy sprawdzać czy pazury nie są wrośnięte w opuszki, rozdwojone lub połamane. Jeśli tak jest to może wskazywać, że za rzadko dokonywane są zabiegi pielęgnacyjne skracania pazurków.

Warto zaopatrzyć się we właściwe narzędzia do przycinania kocich pazurów. Obcinanie pazurów u kota najlepiej przeprowadzić przy pomocy specjalne do tego zaprojektowanych cążek (gilotynka) lub nożyczek. Odpowiednie cążki lub nożyczki posiadają zabezpieczania ograniczające możliwość wyrządzenia pupilowi krzywdy. Właściwe cążki dla kota pozwalają bezboleśnie przyciąć koci pazur.

Jak obcinać kocie pazury?

Do obcinania pazurów zabieramy się tylko wtedy, gdy kot jest spokojny, najlepiej zmęczony uprzednią zabawą. Poza cążkami warto mieć pod ręką smakołyki dla kota żeby w nagrodę za grzeczne zachowanie częstować go przysmakami. Oczywiście wybieramy dobrze oświetlone miejsce, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się pazurom i zlokalizować tzw. miazgę. Jest to znajdująca się we wnętrzu kociego pazura tkana, mocno ukrwiona i unerwiona. Jej naruszenie może spowodować ból i krwawienie. Jednakże dość łatwo ją zlokalizować, jest ciemniejsza, a czasem nawet różowawa. Jeśli występuje problem z odróżnieniem miazgi od martwego naskórka to najbezpieczniej obciąć najwyżej 2 mm z końcówki pazura. Lepie wykonywać zabiegi częściej niż narazić kota na stres i ból.